Wystawa maskotek olimpijskich w tyskim Muzeum

czwartek 1 marca 2018
  • Maskotki olimpijskie to ciekawy, choć mało znany element tego sportowego święta (fot. Muzeum Miejskie w Tychach)
    Maskotki olimpijskie to ciekawy, choć mało znany element tego sportowego święta (fot. Muzeum Miejskie w Tychach)
Kiedy: 
  • piątek 9 marca 2018 - sobota 5 maja 2018
Gdzie: Tychy
Sport kojarzy nam się głównie z rywalizacją i telewizyjnymi transmisjami. Jest jednak wiele drobiazgów, które nierozerwalnie łączą się zawodami czy olimpiadą. Jednymi z nich są specjalne maskotki, których kolekcję podziwiać można na wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.

Właścicielem zbioru zainaugurowanego w 1972 roku jest Henryk Grzonka - autor cenionych audycji radiowych, wielokrotny sprawozdawca z igrzysk olimpijskich i innych prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, a także autor nagradzanych reportaży radiowych oraz książek. Pierwszy w jego zbiorze pojawił się jamnik Waldi, potem - kolejno, co cztery lata dołączały do niego kolejne maskotki - bóbr Amik i niedźwiedź Misza, orzeł amerykański, tygrys, kubistyczny pies, wilk, szop pracz… Były też lalki greckie, abstrakcyjne i stalowe figurki, śnieżynka i kostka lodu…

Wystawa, która zorganizowana została z okazji roku olimpijskiego, jest również pretekstem do przypomnienia uniwersalnych, choć coraz trudniejszych w realizacji, wartości współczesnego sportu, a także podkreślenia, że Tychy to miasto wybitnych olimpijczyków.

Wernisaż zaplanowany został na 9 marca o godz. 18. Ekspozycja prezentowana będzie w tyskim Starym Magistracie, przy pl. Wolności od 1 do 5 maja 2018 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie Muzuem.

Kategoria: Wydarzenia