AWF będzie walczyć z otyłością i wadami postawy u dzieci

czwartek 9 czerwca 2022
Akademickie Centrum Medyczne Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach już działa. Na początek zajmą się otyłością i zniekształceniami kręgosłupa u dzieci. Badania będą prowadzone we wszystkich szkołach podstawowych w Katowicach, a później w całym województwie śląskim.

Powołane do życia przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach Akademickie Centrum Medyczne 1 czerwca rozpoczęło swoją działalność medyczną i profilaktyczną. Jest to projekt pilotażowy, który skupi się na najmłodszych uczniach publicznych szkół podstawowych. Dzięki niemu wady postawy i inne choroby u dzieci będą szybciej rozpoznawane, diagnozowane i leczone. Rodzice i dzieci dowiedzą się również, jak zapobiegać niewłaściwym nawykom i unikać większych powikłań w przyszłości.

Coraz więcej dzieci z wadami postawy

Akademicy na początek zajmą się otyłością i wadami postawy u dzieci. - Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że aż 60 proc. uczniów szkół podstawowych zmaga się z zniekształceniami kręgosłupa a także wadami stóp oraz kolan. Poprzez działanie nowo powstałego Akademickiego Centrum Medycznego, chcemy na wczesnym etapie diagnozować i walczyć ze schorzeniami, które nieleczone mają wpływ nie tylko na sprawność ale i rozwój społeczny młodych ludzi - wyjaśnia prof. Grzegorz Juras, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. 

Im wcześniej wykryty problem, tym lepiej

Program będzie prowadzony z pomocą studentów AWF. Obecnie trwają szczegółowe przygotowania, szkolenia studentów i personelu. Do szkół zostaną oddelegowani w październiku z testami przesiewowymi. To za ich pomocą dzieci zostaną podzielone na te, które w przyszłości będą mogły uczestniczyć w projekcie sportowym i te, które otrzymają skierowanie do utworzonych przez Akademickie Centrum Medyczne poradni wad postawy. Badania pozwolą również na wyłonione uczniów z otyłością i cukrzycą, które skierowane zostaną do poradni specjalistycznych.

Przede wszystkim profilaktyka

Projekt obejmuje nie tylko badania przesiewowe, działania medyczne, rehabilitacyjne ale także działania edukacyjne. Poprzez rozrywkę dzieciaki będą zachęcane do aktywności ruchowej oraz nauczą się zdrowych nawyków. - Ważną częścią programu będzie także tzw. fizjoprofilaktyka prowadzona wśród nauczycieli, którzy w ramach przerw międzylekcyjnych będą prowadzili z dziećmi ćwiczenia oraz będą dbali o ergonomię pracy dziecka w szkole. Planujemy także uruchomienie aplikacji, która będzie zachęcała i mobilizowała najmłodszych do aktywności ruchowej mitygującej ryzyko powstania wady postawy - tłumaczy Zbigniew Żołnierczyk, prezes ACM AWF Katowice.

Na początek planowane są badania we wszystkich szkołach w Katowicach, które obejmą około 18 tyś dzieci, a następnie w innych miastach województwa. W pierwszym etapie projekt będzie realizowany własnymi siłami ACM i AWF Katowice. W kolejnych etapach do współpracy zostanie zaproszony NFZ oraz samorządy.

Kategoria: Zdrowie

Zobacz także

Dopilnujmy, by wakacje były dla dzieci czasem radości (fot. foter.com)

Lato i wakacje to dla najmłodszych czas wolności i zabawy. Niestety, to również czas, kiedy dzieci bardziej niż w innych porach roku narażone są na choroby i wypadki. Dlatego lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach opracowali  listę siedmiu najczęstszych wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci.

Autorami listy są lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym GCZD, jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W przygotowanym zestawieniu zwracają uwagę, kiedy wizyta w szpitalu z chorym dzieckiem jest konieczna. - Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Są jednak sytuacje, kiedy wizyta w szpitalu jest niezbędna - mówi Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierownik SOR w GCZD.

Lista prezentuje się następująco:


 

7 wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci