Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce cz. 2

wtorek 24 stycznia 2023
Kontynuujemy nasz cykl, w którym prezentujemy techniki pamięciowe ułatwiające przyswajanie wiedzy. W tej części poznacie kolejną mnemotechnikę - Technikę Słów Zastępczych (TSZ).

Często spotykamy się z nowymi słowami… np. nauka języka obcego, nazwiska, adresy, trudne definicje. Niektórzy z Was pewnie powtarzają dane słowa wielokrotnie, aby je „utrwalić” (psycholodzy poznawczy powiedzieliby raczej: „zakodować”).

W takiej sytuacji również możecie skorzystać z mnemotechnik – kolejna, którą chcemy Wam pokazać to: Technika Słów Zastępczych (TSZ).

Nowe słowo wymaga od naszego mózgu większego wysiłku – nauczenie się nowego brzmienia, zapamiętanie słowa i jego znaczenia – masa roboty. Można jednak nieco oswoić i skrócić ten proces, znajdując podobieństwo – słowo zastępcze. Przykład?

El pollo - to po hiszpańsku kurczak. Z jakim polskim słowem możesz to skojarzyć? My wymyśliliśmy słowo polo (gra). Teraz wystarczy połączyć wszystkie elementy w jeden ciąg:

El pollo – polo - kurczak – Czy widzicie napuszonego, dumnego kurczaka, który gra w polo?

Wzór tej techniki zawsze wygląda podobnie. Najpierw wybieramy słowo, które chcemy zapamiętać. Następnie szukamy blisko brzmiącego (lub rymowanego) słowa, które już znamy. Na koniec łączymy wszystko jakim zabawnym skojarzeniem (np. sytuacją). Możemy oczywiście uzupełnić nasze skojarzenie odpowiednim rysunkiem.

A Wy – jakie słowa musicie zapamiętać? Macie już swoje skojarzenia? Życzymy udanych treningów.

 

Więcej o szybszym zapamiętywaniu znajdziecie tutaj.

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu