Szampony, maści i kremy na łuszczycę i łojotok – jak działają?

wtorek 7 lutego 2023
Łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry to dwie choroby przewlekłe, które trudno wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można utrzymać je pod kontrolą. Pomocne są w tym dermokosmetyki apteczne - szampony, maści, kremy i balsamy.

Przewlekłe choroby skórne mają różne podłoże, jednak łączy je pojawienie się różnych wykwitów i zmian skórnych, silne swędzenie, a na skórze widoczne podrażnienia, grudki, łuski i złuszczający się naskórek. Łuszczyca (łac. psoriasis) ma podłoże zapalne. Objawia się występowaniem charakterystycznych łusek i zaczerwienienia na skórze. Towarzyszy im dokuczliwy świąd i pojawienie się niewielkich bąbli. Z kolei w łojotokowym zapaleniu skóry (łac. dermatitis seborrhoica) dochodzi do nadmiernej produkcji sebum (wydzieliny gruczołów łojowych) oraz do zaburzenia mikroflory skóry. Obie dolegliwości zaliczają się do chorób przewlekłych, a ich terapia opiera się na łagodzeniu objawów. Pomocne w tym są specjalistyczne dermokosmetyki na łuszczycę i łojotok

Krem, maść, szampon na łuszczycę i ŁZS

Łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, ale z pomocą kremów, maści i szamponów można łagodzić jej przebieg i kontrolować objawy. To kluczowe nie tylko dla utrzymania dobrej kondycji skóry, ale także ma ułatwić codzienne funkcjonowanie chorego. Zmiany łuszczycowe mogą różnić się u poszczególnych pacjentów. Dlatego tak ważny jest dobór kosmetyków do kondycji skóry i objawów indywidualnie dla każdego pacjenta. Przesuszona, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra to wynik stanu zapalnego toczącego się w skórze. Zmiany skórne w łuszczycy widoczne są zazwyczaj na łokciach, na kolanach, na stopach i na dłoniach, w dolnej części pleców i na pośladkach, a także na skórze głowy. Dobra pielęgnacja skóry obejmuje jej dokładne oczyszczenie, a następnie nawilżenie i natłuszczenie. Dermokosmetyki w postaci maści, kremów, balsamów, emulsji, peelingów i szamponów, mają za zadanie łagodzić podrażnienia, nawilżać i regenerować skórę. Zawarte w nich składniki pomagają zmniejszać stan zapalny, ułatwiać gojenie się ran, a także wspomagać regenerację i ochronę podrażnionej skóry. W przypadku kosmetyków (kremów, maści, szamponów) na łojotokowe zapalenie skóry ważne jest dokładne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia skóry.

Dermokosmetyki ze srebrem, węglem i witaminami

Kluczowe w pielęgnacji skóry jest dobre oczyszczenie skóry. Sprawdza się to zarówno w przypadku łuszczących się zmian w łuszczycy, jak i przy nadmiarze sebum w łojotoku, przy trądziku i przy łupieżu. Szampon dziegciowy na łuszczycę skóry głowy, żele pod prysznic ze srebrem koloidalnym lub węglem aktywnym – mają za zadanie oczyścić skórę, poprawić jej ukrwienie, przyspieszyć gojenie się zmian i ochronić przed rozwojem drobnoustrojów. Do łuszczącego się naskórka można stosować peelingi enzymatyczne (np. te z kwasem salicylowym), które delikatnie usuwają łuski i zmiękczają naskórek. W kolejnym etapie codziennej pielęgnacji skórę należy dobrze nawilżyć i natłuścić. Pomoże to w utrzymaniu wysokiego poziomu wilgoci w skórze, odbudowuje naturalną barierę hydro-lipidową na powierzchni naskórka, a także załagodzi podrażnienia. Zatem po jakie maści, kremy i balsamy sięgnąć? Szukajmy w składzie witamin A i E, które działają przeciwzapalnie, regenerująco, osłaniająco i nawilżająco. Szukajmy drogocennych kwasów tłuszczowych, protein, aminokwasów, fitosteroli i fosfolipidów. Wśród ziołowych kosmetyków na łuszczycę polecane są te z wyciągiem z nagietka i nasion lnu. Do pielęgnacji skóry łuszczycowej można także wykorzystać dermokosmetyki z mocznikiem. Ten składnik z jednej strony pomaga w złuszczaniu naskórka, a z drugiej - ma silne właściwości nawilżające, dzięki czemu zatrzymuje wodę w głębokich warstwach skóry. Jest to skuteczny sposób w zapobieganiu przesuszeniu skóry.

Kategoria: Zdrowie