Machiny Leonarda da Vinci i interaktywna zabawa połączona z nauką

piątek 10 lutego 2023
 • fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
  fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
 • fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
  fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
 • fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
  fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
 • fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
  fot. mat. prasowe ATH w Bielsku-Białej
W Science Point ATH 2.0 znajdziecie aż trzy wystawy! Ekspozycję z ponad 50 eksponatami wiernych replik projektów Leonarda da Vinci, interaktywny „Umysł przyłapany” zaprojektowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz popularnonaukowe „Barwy”. Wstęp jest bezpłatny.

W Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0 w Gemini Park w Bielsku-Białej można zobaczyć trzy ekspozycje tematyczne pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć”. Na ponad 800 mkw. znajdują się wierne repliki projektów Leonarda da Vinci, interaktywne stanowiska przybliżające działanie ludzkiego mózgu i barw.

Dzieła włoskich rzemieślników

Na wystawie „Machiny Leonarda da Vinci” można zobaczyć ponad 50 eksponatów - wiernych replik projektów w skali 1:1. Wykonane zostały przez włoskich rzemieślników, na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków słynnego twórcy. Do rekonstrukcji użyto wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu. Wystawa była prezentowana m.in. w Muzeum Techniki w Czechach, Rumunii, Niemczech, Hiszpanii, a także we Wrocławiu i Wałbrzychu.

Dużo śmiechu i zabawy

Zapewni wystawa „Umysł przyłapany”. Ekspozycja została w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający znajdą tu interaktywne stoiska, które pomogą zrozumieć, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata, a także osobiście doświadczyć „pułapek” zastawianych przez ich umysły. „I Ty możesz zostać fakirem”, „Zabawa w ciepło zimno” czy „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” – to tylko niektóre z przygotowanych doświadczeń.

„Szklany deszcz”  i atrakcje dla dzieci

Popularnonaukowa wystawa „Barwy” to 18 interaktywnych stanowisk, których autorem jest Krzysztof Horodecki - pasjonat fizyki i pedagog. Wszystkie stoiska nawiązują swoją tematyką do optyki i zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw, a także do sposobu ich postrzegania. Można tu samodzielnie eksperymentować i aktywnie się bawić. Jednym z eksponatów jest specjalna kaseta „Szklany deszcz”, składający się z ponad miliona szklanych kuleczek. To dzięki niej można zaobserwować zjawisko tęczy. Minicentrum Nauki to nie tylko wystawy, ale też wiele innych atrakcji dla najmłodszych m.in. piasek kinetyczny, szachy, zabawy ruchowe. 

Wystawę „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć” można zwiedzać do 31 marca. Jest otwarta od poniedziałku do soboty w godz. 10-19. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o rejestrację grup przed wizytą pod numerem tel: 536 303 796 lub mailowo: sciencepoint@ath.edu.pl. Science Point ATH 2.0 znajdziecie w Gemini Park w Bielsku-Białej (ul. Leszczyńska 20). Obecnie Minicentrum znajduje się na 1. piętrze galerii.

Kategoria: Zwiedzanie