Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce cz. 5

poniedziałek 20 lutego 2023
Łańcuch skojarzeń stanowi bazę do innych, bardziej zaawansowanych metod. Pomaga też zapamiętywać wyrazy w odpowiedniej kolejności. Przyda nam się do przedmiotów humanistycznych, gdzie często pojawiają się informacje w porządku chronologicznym.

Technikę łańcuchową najbardziej lubią osoby, które mają zdolność do opowiadania historii. Jeżeli nie macie takich umiejętności - nie martwcie się, wszystkiego można się nauczyć - najlepiej poprzez ćwiczenia. 

Ćwiczenie na rozgrzewkę

Wypróbuj kreatywne ćwiczenia, które pobudzą umiejętność budowania historii:

- „Poznańskie pingwiny” – tworzenie historii, gdzie wszystkie słowa występują na określoną literę.

- Łańcuch skojarzeń – wybierz dwa słowa, np. królewicz i wiadro – spróbujcie ułożyć historię tak, aby jedno z wybranych słów było początkiem, a drugie – zakończeniem.

- Wybierz około 10 losowych słów (rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki), spróbuj ułożyć z nich historyjkę w określonej kolejności. Po kilku minutach spróbuj przypomnieć sobie słowa.

 Jak tę technikę zastosować w szkole?

Kiedy Twoje zadanie polega na zapamiętaniu słów w określonej kolejności, możesz wykorzystać tą technikę i stworzyć historię. Pamiętaj, że im bardziej nieprawdopodobna i fikcyjna – tym lepiej. Mózg wychwytuje przede wszystkim informacje, które są w jakiś sposób świeże, nowe, ciekawe lub związane z emocjami, czyli śmieszne i wesołe. To tłumaczy, dlaczego trenerzy efektywnej nauki zawsze są w dobrym humorze! Ważna zasada: słowa w Twojej historii muszą być dokładnie w tej kolejności, która jest wymagana później przy sprawdzianie. Jeśli np. chcesz zapamiętać planety w kolejności, zdarzenia w Twojej historyjce muszą też zachować odpowiednią kolejność.

Na rozgrzewkę proponujemy 5 pierwszych ksiąg Pana Tadeusza:

Księga I – Gospodarstwo

Księga II – Zamek

Księga III – Umizgi

Księga IV – Dyplomatyka i łowy

Księga V – Kłótnia

Powodzenia!

Więcej artykułów o szybszym zapamiętywaniu znajdziecie tutaj

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów