Jak pobrać mocz do analizy u niemowlaka i małego dziecka?

piątek 5 maja 2023
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, które dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia. Zalecane jest m.in. w przypadku infekcji pęcherza moczowego. Pobranie próbki moczu u małych dzieci może się jednak okazać kłopotliwe. Jak prawidłowo uzyskać materiał do badań? Zobaczcie.

U dzieci, które nie kontrolują jeszcze mikcji (przyp. red. oddawania moczu), to trudna sprawa. Najczęściej wykorzystuje się do tego dwie metody – mocz „łapany” do specjalnego jałowego pojemnika w czasie mikcji (tzw. cleancatch) oraz mocz zebrany do woreczka. 

Pobieranie moczu do pojemnika

Pierwsza z metod polega na wyczekiwaniu na oddawanie moczu i łapaniu go do pojemnika. Wskazane jest wcześniejsze napojenie lub nakarmienie dziecka, tak, aby nie oczekiwać długo na moment oddawania moczu. W przypadku tego sposobu ryzyko zanieczyszczenia próbki bakteriami ograniczone jest do minimum.

Samoprzylepny foliowy woreczek 

Druga z metod opiera się na wykorzystaniu samoprzylepnego foliowego woreczka, który zakłada się w okolicy narządów płciowych dziecka (dokładna instrukcja postępowania zawarta jest na opakowaniu z woreczkiem). Woreczek powinien dokładnie przylegać do skóry, nie odstawać i nie przeciekać oraz zostać odklejony natychmiast po oddaniu moczu przez dziecko. Uzyskana w ten sposób próbka nie powinna być wykorzystywana do wykonania posiewu mocz z uwagi na prawdopodobieństwo jej zanieczyszczenia bakteriami obecnymi na skórze. 

Gdzie się zaopatrzyć?  

Zarówno pojemnik, jak i woreczki do pobierania moczu można nabyć w aptece lub poprosić o nie w laboratorium. Należy pamiętać, że są dwa typy woreczków do pobierania moczu – inne dla chłopców i dla dziewczynek. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka sztuk, gdyż bardzo prawdopodobne, że nie uda się pobrać moczu od razu. W żadnym wypadku do analizy nie można przekazać moczu zebranego z nocnika czy wyciśniętego z pieluszki.

O czym należy pamiętać?

Aby badania laboratoryjne były jak najbardziej wiarygodne, konieczne jest przestrzeganie następujących zasad przy pobieraniu moczu do analizy:

- Przed przystąpieniem do pobrania próbki moczu od dziecka rodzice/opiekunowie powinni dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

- Kolejnym krokiem jest umycie krocza dziecku wodą z mydłem. Niewskazane jest korzystanie w tym celu ze środków antyseptycznych, przeznaczonych do mycia okolicy moczowo-płciowej. 

- Po umyciu należy osuszyć okolice krocza dziecka. Wskazane jest użycie do tego czystego, najlepiej jednorazowego ręcznika. 

- Podczas korzystania z pojemnika na mocz należy uważać, aby nie dotknąć jego nakrętki ani wewnętrznej powierzchni. Po napełnieniu pojemnika należy go szczelnie zakręcić, podpisać, podać datę i godzinę uzyskania próbki oraz dane personalne badanego. 

- Moczu zebranego do woreczka nie trzeba przelewać do pojemnika. Woreczek wystarczy szczelnie zakleić i włożyć do pojemnika na mocz.

- Próbkę do analizy należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium – najlepiej w ciągu jednej godziny. Jeśli nie ma takiej możliwości, maksymalnie przez 4 godziny powinna być ona przechowywana w temperaturze 4–8°C (najlepiej w lodówce).

- Ilość pobranego moczu jest zależna od rodzaju wykonywanego badania.

Kategoria: Zdrowie