Nowa „Darodzielnia” w regionie - możesz podzielić się jedzeniem z potrzebującymi

piątek 23 lutego 2024
  • Zasady korzystania z lodówki społecznej są proste: masz nadmiar jedzenia, przynieś i zostaw (fot. mat. OPS w Świętochłowicach)
    Zasady korzystania z lodówki społecznej są proste: masz nadmiar jedzenia, przynieś i zostaw (fot. mat. OPS w Świętochłowicach)
Jest dostępna dla wszystkich 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. To specjalna lodówka, w której można zostawić żywność i wspomóc osoby potrzebujące. Zobaczcie, jakimi produktami można się podzielić.

Nowa „Darodzielnia” powstała w Świętochłowicach przy budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach na ul. Katowickiej 35. To lodówka, dzięki której można dzielić się żywnością z potrzebującymi. Zasady są proste: darczyńca zostawia w lodówce żywność, którą z lodówki może zabrać potrzebująca osoba.

Co można zostawić?

W lodówce powinny się znaleźć produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Jedzenie powinno być zapakowane lub w pojemnikach. Jeżeli opakowanie produktu zostało naruszone, należy umieścić go w innym opakowaniu lub owinąć folią spożywczą i oznaczyć w czytelny sposób, kiedy zostało otwarte i jaki jest jego termin przydatności. Można również oddawać wyroby własne np. ciasto lub zupę (starannie i szczelnie zapakowane, z opisem i datą przygotowania) oraz produkty suche.

Co nie powinno trafić do lodówki?

Nie zostawiamy: surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja (w tym budynie, kremy, domowe majonezy), otwartych puszek czy słoików z przetworami, konserwami. W „Darodzielni” nie powinny się również znaleźć produkty przeterminowane, z oznakami zepsucia, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami spożywczymi, a także które wymagają warunków chłodniczych, a przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.

Na Śląsku znajdziecie już kilka takich punktów, m.in. w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tychach, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju. Szczegółowe lokalizacje jadłodzielni w Polsce dostępne są na mapie

Kategoria: Wiadomości