Zobacz najlepsze filmowe dokumenty z całego świata

poniedziałek 18 marca 2024
  • W sprzedaży są już karnety na śląską edycję Festiwalu Filmowego „Millennium Docs Against Gravity” (fot.mat.organizatora)
    W sprzedaży są już karnety na śląską edycję Festiwalu Filmowego „Millennium Docs Against Gravity” (fot.mat.organizatora)
Są już w sprzedaży karnety na tegoroczną śląską edycję „Millennium Docs Against Gravity”. Na miłośników kina dokumentalnego czeka 40 najciekawszych tytułów z całego świata, 10 dni festiwalowych emocji, spotkania, rozmowy i wydarzenia specjalnie.

To już 21. śląska edycja Festiwalu Filmowego „Millennium Docs Against Gravity”. Najlepsze filmowe dokumenty będzie można zobaczyć w maju w Kinie Światowid w Katowicach. Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie odbywa się jednocześnie w 8 różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań i od 2022 roku także Łódź).

„W relacji ze światem”

To hasło tegorocznej edycji. W programie śląskiej odsłony festiwalu znalazło się 40 tytułów filmowych. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. najnowszy film Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz „Ostatnia wyprawa”, „Rave” – wspólny projekt Łukasza Rondudy (reżysera nagradzanego filmu „Wszystkie nasze strachy”) i Dawida Nickla („Filipka”, „Ostatni komers”) opowiadający o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Jak zwykle nie zabraknie filmów o najbardziej aktualnych zjawiskach społecznych i problemach współczesności. Na szczególną uwagę zasługują dwa filmy pokazujące Internet i nowe technologie w zupełnie różnych perspektywach, czyli „Another Body” – wstrząsający dokument o deepfake’ach oraz „Ibelin” – o tym, że świat wirtualny może być źródłem głębokich i prawdziwych relacji.

Relacje z naturą i kobiece spojrzenie

W programie będzie również sporo filmów o relacjach z naturą – zarówno spektakularnego slow cinema, jak i bliskich bohaterom dokumentów obserwacyjnych (np. „A New Kind of Wilderness”). W tym roku na pewno zadowoleni będą miłośnicy muzycznych klimatów – pojawi się blisko 10 filmów o artystach i muzyce oraz wydarzenia specjalne z nimi związane. Duża część repertuaru śląskiej edycji to dokumenty reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety, z perspektywy kobiety, z kobiecymi bohaterkami i kobiecym spojrzeniem.

Śląska edycja 21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja w Kinie Światowid w Katowicach (ul. 3 Maja 7). Karnety w cenie 170 zł dostępne są w kasie Kina Światowid, na stronie: swiatowid.katowice.pl oraz filmowa.net. Ilość karnetów ograniczona.

Kategoria: Wiadomości