Kurtyny wodne i woda z kranu na ochłodę

czwartek 6 sierpnia 2015
  • Trwa akcja "Piję wodę z kranu" w Dąbrowie Górniczej (fot. mat. organizatora)
    Trwa akcja "Piję wodę z kranu" w Dąbrowie Górniczej (fot. mat. organizatora)
Lato w mieście nie musi być uciążliwe, nawet w przypadku tropikalnych upałów – przekonują Dąbrowskie Wodociągi, które ustawiły w mieście trzy kurtyny wodne i trzy dystrybutory z gazowaną i niegazowaną wodą do picia. Tą samą, która płynie w kranach mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Dystrybutory i kurtyny uruchamiane będą w każdy letni dzień, gdy temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza. - Dąbrowską wodą można się nie tylko ochłodzić w upalny dzień, ale także pić ją bezpośrednio z kranu, ponieważ jest bardzo dobrej jakości. Jest zdrowa: pochodzi w ponad 80 procentach z ujęć głębinowych z obszaru jurajskiego, bogatego w składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Jest też bezpieczna: każdego miesiąca wykonujemy około 1,3 tys. badań jej jakości – mówi Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Orzeźwiającą wodę można otrzymać na stoiskach przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych przy zbiorniku Pogoria 3 oraz w centrum miasta: obok Pałacu Kultury Zagłębia oraz przy wejściu do Parku Hallera. Przy dwóch ostatnich lokalizacjach oraz na Placu Bema stoją także kurtyny wodne, przypominające bramę.

Karolina Dziwak, instruktorka fitness z jednego z dąbrowskich klubów sportowych przypomina, że upały mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie będziemy pamiętać o kilku podstawowych sprawach, zwłaszcza w mieście, gdzie duży ruch uliczny i nagrzewające się mury potęgują odczucie gorąca. - Podczas wysokich temperatur organizm ludzki ma większe zapotrzebowanie na wodę. Dorośli powinni pić 2-2,5 litra wody na dobę. Szczególnie narażone na upały są dzieci oraz osoby starsze. Wychodząc z domu nie zapominajmy o nakryciu głowy, czas spędzony na słońcu ograniczmy do niezbędnego minimum. Dobrze też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i ograniczyć wysiłek fizyczny. Podczas upałów może nam towarzyszyć gorsze samopoczucie, bóle głowy, obniżona sprawność – mówi Dziwak.

Instalacja dystrybutorów i kurtyn wodnych to kontynuacja akcji „Piję wodę z kranu”, którą Dąbrowskie Wodociągi rozpoczęły w kwietniu. Wówczas  po raz pierwszy w historii Dąbrowskiego Półmaratonu, zamiast wody butelkowanej zawodnicy otrzymali wodę prosto z kranu. - Chcemy przekonać mieszkańców Dąbrowy Górniczej do wysokiej jakości wody dostarczanej przez naszą firmę. Picie wody z kranu jest bezpieczne i zdrowe, to duża oszczędność i ekologia. Jeden metr sześcienny wody w Dąbrowie Górniczej kosztuje 6,56 zł czyli cena litra to niespełna 1 grosz. Przy okazji chronimy środowisko, nie zużywając plastikowych butelek – mówi prezes Malinowski.

Kategoria: Wiadomości