Urzędomaty przyjmą wnioski o 500 zł na dziecko

poniedziałek 22 lutego 2016
  • Ze świadczenia wychowawczego 500 plus mogą skorzystać rodziny, które mają minimum dwoje dzieci lub gdy ich dochód na jedną osobę nie przekrecza 800 zł (fot. foter.com)
    Ze świadczenia wychowawczego 500 plus mogą skorzystać rodziny, które mają minimum dwoje dzieci lub gdy ich dochód na jedną osobę nie przekrecza 800 zł (fot. foter.com)
W urzędomatach w centrach handlowych, żłobkach, przedszkolach i przez internet uprawnieni rodzice będą składać wnioski o wsparcie z rządowego programu 500 plus. W samych Katowicach może z niego skorzystać ponad 16,7 tys. rodzin.

Świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku uboższych rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę, także na pierwsze. Limit dochodu w rodzinach, w których wychowuje się niepełnosprawne dziecko, to 1200 zł netto. Świadczenie otrzymają także opiekunowie prawni, rodzice samotni wychowujący dzieci, osoby rozwiedzione – tutaj 500 zł będzie podzielone proporcjonalnie do czasu spędzanego z dzieckiem. Jeżeli przebywa ono tydzień u mamy i tydzień u taty – każde z nich otrzyma po 250 zł. W Katowicach ze świadczenia wychowawczego skorzystać może 19,5 tys. dzieci z ponad 16,7 tys. rodzin.

Gdzie składać wnioski

Od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski w kilkunastu punktach stacjonarnych w Katowicach, przez internet oraz w samoobsługowych urzędomatach w centrach handlowych. Wnioski będą przyjmowane również w żłobkach i przedszkolach, w wyznaczone dni i po godzinach pracy placówek. Do mieszkańców korzystających z pomocy MOPS urzędnicy przyjdą sami. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r., wtedy otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Jeżeli złożymy go później, np. 1 lipca, pieniądze dostaniemy od lipca i bez wyrównania za poprzednie miesiące obowiązywania ustawy.

Kliknij, by pobrać WNIOSEK

Kategoria: Wiadomości