Dobrze mieć dziadka

czwartek 9 stycznia 2020
  • "Dziadek na huśtawce" to ciepła i pełna humoru książka od wydawnictwa Bis (fot. Ewelina Zielińska)
    "Dziadek na huśtawce" to ciepła i pełna humoru książka od wydawnictwa Bis (fot. Ewelina Zielińska)
„Dziadek na huśtawce” to ciepła i zabawna historia pewnej przyjaźni, która rodzi się między mieszkającym w sąsiedztwie staruszkiem i chłopcem, który bardzo chciał mieć dziadka.

Nie każdy maluch ma to szczęście i posiada komplet dziadków. Trudne wtedy stają się styczniowe święta, gdy nie ma dla kogo wystąpić w przedstawieniu i podarować laurki wykonanej na lekcjach. Właśnie w takim trudnym momencie poznajemy dwóch chłopców, Marcina i Witka. Gdy podczas wspólnej zabawy Marcin orientuje się, że Witek nie posiada dziadka, a wykonany w szkole prezent trzyma w domu, postanawia przedstawić go swojemu sąsiadowi Teofilowi. W czasie pierwszego spotkania Witek wręcza staruszkowi prezent i prosi by ten został jego dziadkiem. Niejeden starszy pan uznałby to za żart, a może tylko machnął by ręką i odszedł, ale wesoły i jowialny pan Teofil ma niezwykłe podejście do dzieci i zaprzyjaźnia się z chłopcami. Kolejne karty lektury to opisy ich spotkań, wspólnych zabaw i wydarzeń z codziennego życia.

Renata Piątkowska opowiada historię prostą, w której nie ma miejsca na niezwykłe i emocjonujące przeżycia. Jest za to miejsce na ciekawą codzienność, wspólne zabawy bohaterów i ich małe problemy. Chłopcy nie potrafią odczytywać godzin na zegarku, rodzice Witka się kłócą, a w szkole zaczepia chłopców wredny Franek. Autorka potrafi nie lekceważyć dziecięcych problemów, ale też nie wyolbrzymiać ich. „Dziadek na huśtawce” to z pozoru opowiadanie o niczym – ot, zwykłe życie, ale w tym zwykłym fragmencie znajdziemy wiele emocji i wartości. Dodatkowym atutem opowiadań jest humor, który przejawia się w ekscentrycznym zachowaniu staruszka i wesołym usposobieniu chłopców. „Dziadkowi na huśtawce” towarzyszą ilustracje Artura Nowickiego, które, kolorowe i radosne, uzupełniają świat chłopców.

„Dziadek na huśtawce” wydawnictwa Bis to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają dla dzieci dobrej obyczajowej lektury. Historia ta potrafi jednocześnie poruszyć ważne dla młodego czytelnika tematy i go rozbawić. 

Kategoria: Recenzje książek