Doula - wsparcie emocjonalne i fachowa pomoc

czwartek 17 sierpnia 2017
  • O funkcji douli opowiada nasza eksperta Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
    O funkcji douli opowiada nasza eksperta Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
Zastanawialiście się kiedyś kim jest, coraz popularniejsza, doula? Na pytania naszej czytelniczki, związane z pracą douli, odpowiada dyplomowana położna Danuta Przybyłko.

Justyna z Dąbrowy Górniczej pisze:

Zastanawia mnie kim właściwie jest doula? Czy ma Pani rozeznanie jak wykwalifikowane są doule i czy mogą zastąpić położną? Gdzie spotkać się z kimś takim i czy jej obecność w trakcie porodu jest wsparciem? Czy zdarzyło się Pani współpracować z doulą? 

Doula to osoba, która w profesjonalny sposób wspiera fizycznie oraz emocjonalnie kobietę rodzącą. Doula może wspierać kobietę już w okresie ciąży pomagając jej w przygotowaniu się do narodzin dziecka. Podczas porodu doula jest z rodzącą przez cały czas. Wspiera kobietę rodzącą swoją wiedzą, gdyż zna fizjologię porodu, udziela praktycznych wskazówek i podpowiada, jak naturalnie złagodzić ból. Po porodzie doula pozostaje z matką tak długo, jak kobieta tego potrzebuje. Wspiera kobietę w pierwszych dniach macierzyństwa, służy pomocą i dba o komfort matki i dziecka.

Obecność douli ma ogromne korzyści: skraca czas trwania porodu i zwiększa szansę na zakończenie porodu w sposób fizjologiczny, zmniejsza możliwość wystąpienia problemów z laktacją, depresji poporodowej i obniża poziom lęku matki. Nie jest członkiem ekipy medycznej ale zapewnia ciągłość opieki i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Doula nie może jednak zastapić położnej, która ma odpowiednie kwalifikacje medyczne do opieki nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem i ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia kobiety i dziecka.

Doule w Polsce otrzymują dyplom po kursie prowadzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku, a na stronie www.doula.org.pl działa wyszukiwarka, która pozwala wyszukać doule w całym kraju. Pomoc douli w okresie okołoporodowym jest odpłatna.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów