Kolka - jak pomóc płaczącemu niemowlęciu

poniedziałek 25 września 2017
  • Jak pomóc dziecku, gdy dokucza kolka? (fot. pixabay)
    Jak pomóc dziecku, gdy dokucza kolka? (fot. pixabay)
Jak objawia się kolka? Czy każdy płacz maluszka możemy nazwać kolką? Jak pomóc cierpiącemu dziecku? O kolce opowiada doświadczona położna, Pani Danuta Przybyłko.

Nie każdy płacz to kolka

Moim zdaniem, słowo kolka jest nadużywane. Nie każdy płacz dziecka to kolka. Często płacz oznacza głód albo dziecko chce przywołać mamę. Rozdrażniony maluch będzie całym sobą pokazywał, że jest zdenerwowany. Będzie kopał nóżkami i napinał mięśnie - łatwo pomyśleć, że to ból brzuszka. Noworodek ma bardzo wrażliwy układ nerwowy. Wszystko co maluch przyjmuje w nadmiarze będzie musiał odreagować i zrobi to poprzez płacz.

By dziecko czuło się bezpiecznie, trzeba zwrócić uwagę na sposób noszenia dziecka. Dla noworodka naturalna pozycja to pozycja embrionalna, która zmniejsza napięcie w obrębie brzucha. Nie należy nosić dziecka w takiej pozycji, w której dziecku opadają raczki i nóżki. Jeżeli do tego dołączymy potrząsanie, światło, hałas - maluszek będzie rozdrażniony i będzie płakał.

Jak objawia się kolka

Kolka niemowlęca to napadowy płacz dziecka nie dający się ukoić. Niemowlę zaczyna płakać, prężyć się, ma napięte ręce i nogi, wygięte plecy, zaciśnięte piąstki. Atak kolki u niemowlaka pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Kolka zwykle pojawia się około 3 tygodnia życia dziecka i trwa do około 3 miesiąca życia. Zazwyczaj występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na kolkę cierpią zarówno niemowlęta karmione piersią jak i mlekiem modyfikowanym.

Kolka niemowlęca nie jest chorobą, jest to przykra dolegliwość. Gdy nastąpią pierwsze ataki kolki warto iść do pediatry, aby zbadał dziecko i wykluczył inne przyczyny. Podobne objawy, jak przy kolce niemowlęcej, występują przy niektórych chorobach układu pokarmowego jak choroba refluksowa czy infekcje.

Jak ukoić płacz dziecka

Kiedy rozpocznie się atak kolki trzeba zachować spokój. Należy wziąć dziecko na ręce i czule przytulić. Można nosić w chuście. Bliskość mamy czy taty trochę złagodzi cierpienia dziecka, ale nie oznacza to, że dziecko przestanie płakać. Można delikatnie masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub naprzemiennie brzegiem dłoni z góry na dół. Czasami pomaga przyłożony do brzuszka dziecka ciepły termofor lub ciepła kąpiel, ale trzeba pamiętać że niektóre dzieci w czasie napadu kolki nie dadzą się włożyć do wanienki. Dobrze działa kładzenie dziecka na brzuszku lub na swoim ciele skóra do skóry. Warto zadbać aby w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko była optymalna temperatura, żeby dziecko nie miało kontaktu z dymem papierosowym i nie było narażone na nadmiar bodźców.

Trudne chwile dla rodzica

Kolka u dziecka może zaburzyć funkcjonowanie całej rodziny. Dziecko cierpi, więc cierpią też rodzice zastanawiając się co robią nie tak. U rodziców dzieci kolkowych może pojawić się poczucie winy i niekompetencji, frustracje i zmęczenie. Dziecko doskonale wyczuwa nerwowa atmosferę, co może nasilić jego reakcje. Niemożność uspokojenia dziecka jest stresujące i może wzbudzić złość. Trzeba jednak uważać, by nie tracić kontroli, nie reagować gwałtownie, nie potrząsać dzieckiem i nie zostawiać go, aby się wypłakało.

Niestety, nie ma cudownego specyfiku na kolkę. Swojemu dziecku rodzice pomogą łagodniej przejść ten okres będąc blisko niego, a jedynym skutecznym lekiem na kolkę jest czas.

 

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów