Karmienie piersią w ciąży

poniedziałek 4 grudnia 2017
  • Czy można karmić dwoje dzieci, jak karmić w ciąży? Na pytanie odpowiada położna (fot. pixabay)
    Czy można karmić dwoje dzieci, jak karmić w ciąży? Na pytanie odpowiada położna (fot. pixabay)
Czy w ciąży można karmić piersią? Takie pytania zadała Pani Karolina z Rybnika. Jej wątpliwości rozwiewa nasza specjalistka, dyplomowa położna Danuta Przybyłko.

Pani Karolina pisze:

Proszę poruszyć temat karmienia piersią pierwszego dziecka w oczekiwaniu na drugie. Mam półroczne dziecko i chciałabym w krótkim czasie ponownie zajść w ciążę. Nie wiem jeszcze jak długo będę karmić piersią pierwsze dziecko, ale słyszałam, że ciąża utrudnia karmienie. Jak to wygląda? Czy można potem karmić oboje dzieci?

Odpowiedź:

Kobiety karmiły piersią od zarania dziejów. Kiedyś nie było mleka modyfikowanego, kobiety zachodziły w kolejne ciąże, jednocześnie karmiły piersią i nie było w tym nic dziwnego. Obecnie w okresie ciąży wprowadza się wiele zakazów, część z nich to zalecenia „na wszelki wypadek”. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że karmienie piersią w okresie ciąży jest zagrożeniem dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Zawsze warto decyzję o karmieniu piersią w okresie ciąży skonsultować z osobą prowadzącą ciążę. Przeciwskazaniem są niepokojące objawy w trakcie karmienia takie jak silne skurcze, silny ból pleców i krzyża, plamienie lub krwawienie oraz nieprawidłowe łożysko, skrócona szyjka macicy czy obciążony wywiad położniczy (poprzednie poronienia z niewiadomych przyczyn).

Karmienie piersią w okresie prawidłowo przebiegającej ciąży nie wpływa negatywnie ani na starsze dziecko, ani na dziecko rozwijające się w łonie matki. Ssanie piersi powoduje uwalnianie się oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wywołanie skurczów porodowych. Takie ilości oksytocyny powodują delikatne skurcze macicy podobne do tych, które nienarodzone dziecko odczuwa podczas orgazmu mamy, a przecież, gdy ciąża przebiega prawidłowo, nie rezygnuje się z seksu.

Karmiąca piersią mama w okresie ciąży może odczuć pewne zmiany. Z powodu rosnącego brzuszka trudniej wybrać dogodną pozycję. Brodawki są bardziej wrażliwe i karmienie może być trochę bolesne. W organizmie wzrasta ilość progesteronu, który może wpłynąć na smak i konsystencję pokarmu oraz obniżyć jego ilość. To może spowodować, że dziecko samo zrezygnuje z piersi. Po narodzinach dziecka można karmić noworodka i starsze dziecko. Nie należy się obawiać, że zabraknie mleka. Na pewno wystarczy go dla dwojga dzieci, tym bardziej, że ssanie powoduje wydzielanie pokarmu. W pierwszych dniach po porodzie noworodek powinien być jednak karmiony piersią jako pierwszy.

Często po przyjściu na świat dziecka starsze rodzeństwo chce powrócić do karmienia piersią - jeśli tylko mama chce karmić oboje dzieci, nie ma powodu, by na to nie pozwalać. Każda ciąża jest inna, różne są historie karmiących mam - najważniejsze jednak, by pamiętać, że sama ciąża nie jest powodem do zaprzestania karmienia dziecka piersią.

Kategoria: Porady ekspertów