3,7 mln zł, aby począć i urodzić dziecko

wtorek 19 grudnia 2017
  • Dzięki dotacji wiele par będzie mogło cieszyć się poczęciem i narodzinami zdrowego dziecka (fot. pixabay)
    Dzięki dotacji wiele par będzie mogło cieszyć się poczęciem i narodzinami zdrowego dziecka (fot. pixabay)
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stało się jednym z referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Na realizację programu szpital przy ul. Medyków otrzymał od Ministerstwa Zdrowia jedną z najwyższych dotacji w Polsce.

Dotacja, która wynosi w sumie 3,7 mln zł w części przeznaczona została na gruntowny remont oddziału endokrynologii ginekologicznej, który otwarto w listopadzie. Kolejnym etapem było stworzenie poradni leczenia niepłodności. Pary starające się o dziecko będą mogły skorzystać tu z wysokiej jakości sprzętu, zabiegów, a w razie potrzeby z hospitalizacji w oddziale. - Współdziałanie wielu specjalistów pracujących w programie ministerialnym, pozwoli na dogłębne zdiagnozowanie przyczyny, a co za tym idzie - pomoże parom borykającym się z niepłodnością – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Madej, ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej UCK.

Szkoła rodzenia, gabinety i poradnie

W ramach poradni leczenia niepłodności powstały: gabinet zabiegowy oraz gabinet badań, a także pracownia andrologiczna oraz poczekalnia. Koszt inwestycji to ponad 1,7 mln zł, z czego ministerstwo wyłożyło ponad 1 mln zł. Prace budowlane trwały cztery miesiące. Równolegle trwała przebudowa pomieszczeń szpitala na potrzeby ginekologicznej izby przyjęć wraz z poradniami: ginekologiczną i endokrynologii ginekologicznej, a także szkoły rodzenia „Mama w Centrum”.  W ramach przebudowy powstały m.in.: gabinety przyjęć, rejestracja wraz z poczekalnią, trzy gabinety poradni, gabinet USG oraz poczekalnia dla pacjentek zakwalifikowanych do przyjęcia na oddział. Koszt modernizacji ginekologicznej izby przyjęć to 1,9 mln zł. Inwestycję wsparł Urząd Miasta kwotą 500 tys. zł.

Otwarcie poradni leczenia niepłodności, ginekologicznej izby przyjęć oraz szkoły rodzenia odbyło się wczoraj 18 grudnia.

Kategoria: Zdrowie