A może by tak rzucić wszystko i pojechać w góry?

czwartek 21 maja 2020
 • Beskid Śląski - niedaleko, a widoki wspaniałe (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Beskid Śląski - niedaleko, a widoki wspaniałe (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Najwyższy szyt Beskidu Śląskiego to Szczytne z 87-metrowym masztem radiowo-telewizyjnym (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Najwyższy szyt Beskidu Śląskiego to Szczytne z 87-metrowym masztem radiowo-telewizyjnym (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Na szczyt można dojechać również kolejką linową (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Na szczyt można dojechać również kolejką linową (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Tym, którzy mają możliwość, polecamy wspinaczkę górską (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Tym, którzy mają możliwość, polecamy wspinaczkę górską (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Malownicze widoki, to nagroda, która czeka na szczycie (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Malownicze widoki, to nagroda, która czeka na szczycie (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
Góry – malownicze widoki, kontakt z przyrodą i ruch na świeżym powietrzu – to świetny plan na spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla rodzin ze Śląska i z Zagłębia – mamy przecież tak blisko te piękne zakątki. Jednym z nich jest Beskid Śląski i najwyższy jego szczyt – Skrzyczne.

Bez względu na porę roku Skrzyczne jest uważane za obowiązkową atrakcję turystyczną Szczyrku. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne: zielony to 5 km (od ul. Leśnej w Szczyrku, przez Halę Jaworzyna), którego pokonanie określane jest na 2 godziny 35 minut oraz niebieski 4,9 km (od ul. Uzdrowiskowej w Szczyrku, również przez Halę Jaworzyna), określany na 2 godziny 30 minut.

Kolejka na szczyt

Można również dojechać na szczyt kolejką linową. Z krzesełka roztacza się malowniczy widok, a dzieci będą zachwycone takim środkiem transportu. Dolna stacja znajduje się tuż przy drodze prowadzącej w kierunku Soliska i Salmopolu. Kupując bilet warto pamiętać, że wyciąg ma dwa odcinki: Szczyrk-Hala Jaworzyna oraz Hala Jaworzyna-Skrzyczne. Dobrze jest więc wiedzieć, gdzie chcemy dojechać wyciągiem, a gdzie dojść pieszo i czy będziemy zjeżdżać czy schodzić. Po wykupieniu biletu nie ma możliwości zwrotu. Dzieci do 6 lat pojadą kolejką gratis, dzieci w wieku 6-11 lat zapłacą 8 zł za pierwszy odcinek, 7 zł za drugi, a 25 zł w obie strony. Starsze pociechy, w wieku 12-17 lat zapłacą analogicznie: 10, 9 i 35 zł, a dorośli: 13, 12 i 45 zł. Kolejka jest czynna codziennie od godz. 9. Ostatni zjazd z Jaworzyny na dolną stację odbywa się o godz 17.30.

A na szczycie...

Na samej górze, oprócz potężnego masztu RTV znajduje się Schronisko PTTK z bufetem, grillem i letnim tarasem widokowym, na którym można spożywać posiłki ciesząc oko pięknymi widokami. Dla maluchów taki widok będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Jest to też okazja do diametralnej zmiany klimatu i przebywania na świeżym powietrzu, bo tereny górskie, z dala od zabudowań, wciąż należą do obszarów najmniej zanieczyszczonych. Od najmłodszych lat warto zabierać dzieci na górskie wycieczki, przy okazji osobiście korzystając z zalet górskiego otoczenia.

O czym pamiętać?

Wybierając się w góry należy pamiętać o odpowiednim ubiorze - najlepiej na cebulkę, dobrze jest wziąć też peleryny i czapki z daszkiem (ochronią przed nadmiernym słońcem). Bardzo ważne jest też odpowiednie obuwie - chroniące kostkę, z antypoślizgową podeszwą. Trzeba też pamiętać o kremie do łagodzenia ukąszeń owadów oraz o kremie z filtrem UV chroniącym przed poparzeniami słonecznymi. Nieodzownym elementem każdego wędrowca są napoje i małe przekąski. Wybierając się w góry nie można zapomnieć o naładowaniu telefonu komórkowego i o spisaniu numerów alarmowych. Więcej przydatnych informacji dot. pieszych wycieczek górskich znajdziecie w artykule „Jak bezpiecznie wędrować po górach z dzieckiem".

Kategoria: Aktywna rekreacja