Strajk nauczycieli – co zrobić z dzieckiem

czwartek 4 kwietnia 2019
  • Jeśli nie dojdzie do konsensusu między ZNP a stroną rządową, strajk nauczycieli odbędzie się 8 kwietnia (fot. mat. ZNP)
    Jeśli nie dojdzie do konsensusu między ZNP a stroną rządową, strajk nauczycieli odbędzie się 8 kwietnia (fot. mat. ZNP)
W związku z dalszym brakiem porozumienia planowany strajk na 8 kwietnia jest coraz bardziej realny. W szkołach dzieci otrzymują informację o przerwie w nauce. Co zrobić z pociechą w przypadku strajku? W Katowicach dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach.

Wczorajsze negocjacje Związku Nauczycielstwa Polskiego ze stroną rządową nie przyniosły porozumienia. Strajk planowany na 8 kwietnia jest coraz bardziej realny. Według ZNP za strajkiem opowiedziało się 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całej Polsce. Z kolei MEN mówi o 58,7 proc. placówek, w których w ogóle przeprowadzono referendum strajkowe.

Opieka w Katowicach

Mieszkańcy Katowic mogą skorzystać z nieodpłatnych zajęć dla dzieci w Prywatnej Muzycznej Szkole Podstawowej „Elementarz”. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Odbędą się 8 i 9 kwietnia w godz. 8-15.25. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 323 12 35 (godz.8-18). Informację znajdziecie na stronie szkoły.

Zasiłek opiekuńczy

W przypadku ewentualnego odwołania zajęć można skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on tylko w przypadku dzieci poniżej 8. roku życia. Tu zasady są podobne, jak w przypadku choroby dziecka. Placówka musi zostać nieprzewidzianie zamknięta, czyli rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem. Za okres opieki nad dzieckiem otrzymamy 80 proc. wysokości wynagrodzenia. W pracy trzeba złożyć niezbędne dokumenty: oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A (w przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS).

W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Bardzo ważny jest odpowiedni pojemnik na drugie śniadanie i przekąski (fot. pixabay)

Przygotowując pociechę do szkoły staramy się o wszystkim pamiętać. Obok podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych powinniśmy zadbać również o to, aby spakować dziecku coś pożywnego. Dietetyczka Anna Brończyk-Puzoń ma dla nas kilka propozycji na pyszne, kolorowe i zdrowe przekąski.

Zacznijmy od odpowiednich opakowań. Ich asortyment jest obszerny: od przezroczystych, po te kolorowe z ukochanymi bohaterami bajek naszych dzieci. Pozwólmy, aby wybór dokonał nasz uczeń. Tym sposobem będziemy mieli większą szanse, że przygotowane przez nas posiłki zostaną zjedzone z apetytem.

8 pomysłów na zdrowe przekąski szkolne