NIE dla cyrku

czwartek 31 października 2019
Cyrk Safari wyruszył w trasę po Polsce. W ostatnim tygodniu był w Katowicach. Pomimo protestów mieszkańców i braku zgody urzędników - występ się odbył. Teren, na którym rozłożył się cyrk był gruntem prywatnym.

Pomimo całkowitego zakazu udostępniania terenów miejskich dla cyrków z udziałem zwierząt w Katowicach, występ i tak się odbył. Cyrk rozłożył namiot na terenie prywatnym. Straż miejska przeprowadziła kontrolę zezwoleń. Nałożono mandat za brak pojemników na odpady oraz zawiadomiono Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Kontrola nie wykazała jednak nieprawidłowości.

Ulotki w przedszkolach

Prezydent Katowic zabronił promocji i sprzedaży biletów w instytucjach podległych miastu. Jak podaje Gazeta Wyborcza ulotki i tak trafiły do miejskich przedszkoli. Na portalu gazety czytamy – Nauczyciel, który przyjął ulotki, początkowo nie miał świadomości, że występują w nim zwierzęta. Kiedy tylko się zorientowaliśmy, ulotki po jednym dniu zniknęły-tłumaczyła dyrektor przedszkola.

Dzieci a cyrk

W Polsce prowadzona jest kampania Cyrk Bez Zwierząt. Jej działania popiera m.in. Komitet Psychologii PAN. W swoim uzasadnieniu, podkreśla negatywny wpływ przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na dzieci. Najmłodsi obserwują na arenie zwierzęta, które są zmuszane do zachowań i wykonywania sztuczek, które nie są zgodne z naturą. Po występach dzieci często oglądają je w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, co może utrwalać ich przekonanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt w niewoli.

Tygrysy zatrzymane na granicy

Niestety, jak okrutny bywa czasem los zwierząt cyrkowych mogliśmy się przekonać w głośnej sprawie tygrysów zatrzymanych na granicy z Białorusią. Cały czas trwa walka o ich życie, jeden z dziesięciu zwierzaków padł, stan pozostałych jest tragiczny. Według nieoficjalnych informacji są to zwierzęta z cyrku.

Kategoria: Wiadomości