Nauka w nowoczesnych laboratoriach przyrody

środa 30 października 2019
  • Dzięki programowi w śląskich szkołach powstają nowoczesne pracownie (fot. mat. WFOŚiGW)
    Dzięki programowi w śląskich szkołach powstają nowoczesne pracownie (fot. mat. WFOŚiGW)
  • W październiku otwarto zieloną pracownię w Rudzie Śląskiej (fot. mat. UM Ruda Śląska)
    W październiku otwarto zieloną pracownię w Rudzie Śląskiej (fot. mat. UM Ruda Śląska)
  • W salach dzieci mogą korzystać z ciekawych pomocy naukowych (fot. mat. WFOŚiGW)
    W salach dzieci mogą korzystać z ciekawych i nowoczesnych pomocy naukowych (fot. mat. WFOŚiGW)
Smartfloor – interaktywna podłoga, mikroskopy, nowoczesne tablice i monitory, stacja pogody, oczyszczacze powietrza i wiele innych pomocy naukowych znajdziemy w śląskich szkołach dzięki programowi „Zielona pracownia”. Na ten cel przeznaczono już ponad 8,5 mln zł.

„Zielona pracownia” to program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, z pomocą którego szkoły otrzymują dofinansowanie na otwieranie nowoczesnych pomieszczeń do nauki przyrody, geografii, biologii czy też chemii.

Nauka i rozwój świadomości ekologicznej

Dzięki programowi propagowana jest wiedza z zakresu ochrony środowiska. Lekcje prowadzone są w ciekawy sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy naukowych. Do konkursu, który realizowany jest w dwóch etapach (opracowanie projektu, jego realizacja) mogą przystąpić placówki oświatowe, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach konkursu. W tym roku zainteresowanie było bardzo duże, do funduszu wpłynęło 161 wniosków.

Nowoczesne zielone pracownie

W październiku otwarto „Ekotorium” w Szkole Podstawowej nr 1 w Rudzie Śląskiej. W pracowni pojawiło się 8. stałych stanowisk mikroskopowych, miniszklarnie, akwarium, w którym uczniowie będą hodowali rybki, wydzielono kącik ekologiczny. Zakupiono wizualizer, monitor dotykowy, laptop. W Rybniku dzięki dotacji, dzieci uczą się w pracowni „Geolab”. Do swojej dyspozycji mają mikroskopy, zestawy do badania czystości wody i powietrza, sprzęt komputerowy, interaktywną tablicę, projektor oraz meble. W Gorzyczkach wiedzę przyrodniczą zdobywają dzięki smartfloor – interaktywnej podłodze. W „Zielonej Pracowni – Zielony Zakątek” zamieszkały również dwa żółwie: Tuptuś i Błyskawica. W sali pojawił się mechaniczny oczyszczacz powietrza oraz jego naturalne odpowiedniki czyli paprocie.

Każda kolejna edycja konkursu „Zielona Pracownia” cieszy się sporą popularnością oraz coraz wyższym poziomem przekładanych prac. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ciągu 5 lat na wyposażenie 250 placówek przeznaczył ponad 8,5 mln zł.

Kategoria: Wiadomości