Wielka opowieść o zmianie klimatu

wtorek 16 lutego 2021
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
„Palmy na biegunie północnym” to niezwykle trafny tytuł. Czy czeka nas przyszłość jak z okładki tej książki? Polarne miśki będą pływać w ciepłych wodach, a lodowe kry zarosną palmami niczym małe wyspy. Trudno powiedzieć, ale jednego jestem pewna - po lekturze tej książki staniecie się specjalistami w sprawach klimatu.

„Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu” to książka holenderskiego autora Marca ter Horsta, która ukazała się w Polsce dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia. Choć ilustracje Wendy Panders znajdują się na każdej stronie tej niemal dwustustronicowej książki, to nie jest to lektura na jeden wieczór.

Encyklopedia klimatyczna

Zwykle objętość książek nie ma nic wspólnego z ilością treści. Najlepiej widoczne jest to w książkach dla dzieci, które pełne są ilustracji i dużych liter. Jednak „Palm na biegunie północnym” nie odłożycie na półkę zbyt szybko. Tekstu jest naprawdę sporo, a ten jest tak mocno przeładowany informacjami, że warto czytać ją sobie po trochu, zostawić miejsce na refleksję i przemyślenia. Sądzę, że autor był świadomy tego, jak wiele chciał przekazać i z tego powodu podzielił tekst na krótkie rozdziały przypominające rozbudowane hasła w encyklopedii.

Zajrzyj do indeksu

Dodatkowo książka zawiera indeks alfabetyczny, który pozwala na znalezienie interesujących nas zagadnień. Dzięki temu można wracać do książki zawsze, gdy chcemy sobie przypomnieć nurtujące nas kwestie. To ważnem gdyż autor nie tylko porusza temat historycznych zmian klimatu, rozwoju wiedzy i badań, ale także dzisiejszych działań i prognoz na przyszłość. Tematyka książki jest przez to niezwykle interdyscyplinarna: historia, geografia, biologia, technika.

Prosto i przystępnie o klimacie

A to wszystko prostym i przystępnym językiem, ze sporą dawką humoru. Myślę, że książka sprawdzi się u dzieci ze starszych klas podstawówki, młodzieży i dorosłych. Sama sporo dowiedziałam się w trakcie lektury, choć tematy ekologiczne nie są mi całkiem obce. Przemyślany podział tekstu, zabawne ilustracje i dowcipne zwroty autora sprawiają, że lektura (choć pełna wiedzy i ważnych faktów) jest lekka i przyjemna.

Kategoria: Recenzje książek