Zmiany w 500 plus - sprawdź jak nie stracić świadczenia

środa 13 stycznia 2021
W tym roku w programie 500 plus nastąpią zmiany. Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w budżecie są zabezpieczone środki na ten cel. Zerkniecie co trzeba zrobić, aby nadal pobierać świadczenie.

Program „Rodzina 500 plus” realizowany jest od 2016 r. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko (do ukończenia 18. roku życia), bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. W tym roku zostanie wprowadzona jedna istotna zmiana.

Co zrobić aby nie stracić pieniędzy?

W 2020 r. nie trzeba było składać wniosku, aby zachować ciągłość 500 plus. Świadczenie przyznane w 2019 r. obowiązuje do 31 maja 2021 r. Jednak w tym roku została wprowadzona zmiana - roczny okres świadczeniowy. Co to oznacza dla rodziców? Muszą złożyć nowy wniosek, jeżeli tego nie zrobią mogą stracić pieniądze. Nowy okres pobierania 500 plus będzie naliczany od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Od kiedy przyjmowane będą wnioski?

Wniosek o 500 plus można składać drogą elektroniczną już od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną od 1 kwietnia. Przypominamy: wniosek przez internet możemy wysłać za pomocą bankowości elektronicznej, na portalu emp@tia  czy też PUE. Wniosek papierowy składamy w urzędzie lub drogą pocztową. Im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej otrzymamy pieniądze np. złożenie wniosku do 30 kwietnia, to gwarancja wypłaty świadczenia do 30 czerwca.

Czy będą inne zmiany?

W grudniu internet obiegła informacja o wstrzymaniu wypłat 500 plus w 2021 r. Jak się okazało był to fałszywy komunikat. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od razu zareagowało zapewniając iż „w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel”. Pomysł Jadwigi Emilewicz z bonami, zamiast pieniędzy, również szybko odrzucono, a wicepremier wycofała się z pomysłu.

Kategoria: Wiadomości