Pies, aligator i szczurzyca nauczą, czego nie wrzucać do toalety

środa 24 marca 2021
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Patronat silesiadzieci.pl
Jedzenie, folie, meble, oleje, opony a nawet żywe stworzenia – znajdowane są w kanalizacji. Stają się przyczyną licznych awarii i zagrażają środowisku. Teraz odważny pies, gapowaty aligator i zła królowa szczurzyca nauczą dzieci, czego nie wrzucać do toalety.

Na Śląsku ruszyła pierwsza w Polsce kampania edukacyjna informująca dzieci o tym, czego nie można wrzucać do toalety. Skierowana jest głównie do najmłodszych uczniów z klas 1-3 oraz zerówek. Jej głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Wodociągów Województwa Śląskiego. Do akcji Toaleta to nie śmietnik przyłączyły się również instytucje oświatowe oraz kulturalne. Portal SilesiaDzieci.pl objął akcję patronatem. 

Ważna wiadomość dla dzieci i dorosłych

Resztki jedzenia, waciki, włosy ze szczotki, leki - wyrzucane do toalety wpływają nie tylko na stan kanalizacji, powodując awarie, ale i przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, a nawet rozmnażania szczurów. Dlatego warto zmienić złe nawyki w te dobre. Chroniąc środowisko, dbając o wodę, musimy zapanować nad tym, co do wody trafia.

Niebezpieczne odpady i rosnące koszty

Wodociągowcy ze śląskich przedsiębiorstw na co dzień znajdują w kanalizacji śmieci, które nigdy nie powinny tam trafić. Z ich powodu stale usuwane są zatory na sieci, awarie tłoczni, przepompowni i samych pomp. - Usuwanie śmieci z kanalizacji, naprawa zarówno sieci jak i urządzeń oczyszczalni oraz unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych to koszty, które ostatecznie mają wpływ na cenę odprowadzania ścieków. To kolejny ważny powód, by zmieniać złe nawyki – mówi Andrzej Malinowski, prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Historia psa wrzuconego do kanalizacji

W ramach kampanii powstał spektakl „Niezwykła przygoda psa Kropelki”. Historia szczeniaka, który został wyrzucony do kanalizacji i uratowany przez pracowników oczyszczalni wydarzyła się naprawdę wiele lat temu w Katowickich Wodociągach. - Na kanwie tych wydarzeń stworzyliśmy postać psa Kropelki i inne bajkowe postacie, które towarzyszą mu w podróży po sieci. Kropelka przeżywa więc wiele niezwykłych zdarzeń - opowiada Anna Bączek–Lieber, autorka przedstawienia i właścicielka Teatru Trip. Ze względu na sytuację pandemiczną premiera spektaklu odbyła się w wersji online na kanale YouTube SWWŚ. Gdy sytuacja się uspokoi, spektakl będzie można zobaczyć na deskach Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum oraz innych scenach teatralnych, w domach kultury, a nawet w szkołach.

Wersja filmowa spektaklu dostępna dla każdego

Czy piesek Kropelka odzyska zaufanie do ludzi? Czy zostanie ocalony? Przekonacie się oglądając nagranie spektaklu, które znajdziecie na stronie kampanii Toaleta to nie śmietnik. Na stronie nauczyciele mogą również pobrać scenariusz lekcji do realizacji w zerówkach i klasach 1-3 szkoły podstawowej. Takie lekcje kształtują pożądane nawyki ekologiczne u najmłodszych. - Maluchy mają ogromny wpływ na postawę dorosłych - rodziców, dziadków, sąsiadów – mówi dr Jerzy Grad, dyrektor katowickiego „WOM”, które przygotowało scenariusze lekcji.

Kampanię swoim honorowym patronatem objął Wojewoda Śląski.

Kategoria: Wiadomości