Społeczna lodówka – podziel się jedzeniem

środa 19 stycznia 2022
  • fot. mat. prasowe UM Chorzów
    fot. mat. prasowe UM Chorzów
  • fot. mat. prasowe UM Chorzów
    fot. mat. prasowe UM Chorzów
Na Śląsku powstała nowa jadłodzielnia. Zasady korzystania z lodówki społecznej są proste: masz nadmiar jedzenia, przynieś i zostaw, a jeśli potrzebujesz możesz zabrać to na co masz ochotę. W naszym województwie działa już wiele takich punktów. Zobaczcie.

Nowa jadłodzielnia stanęła na ul. 3 Maja 31 w Chorzowie, obok Fundacji Chrześcijańskiej „Wiara Nadzieja Miłość”. To ogólnodostępna, monitorowana lodówka wraz z niewielką szafą. Pomysłodawcą punktu jest Fundacji Piastun Wyrównanie Szans.

Nie marnuj jedzenia – podziel się

Niestety marnowanie jedzenia to nadal duży problem w polskich domach. Rocznie do koszów trafia nawet 5 mln ton żywności. Idea foodsharingu to właśnie dzielenie się z innymi, a nie wyrzucanie. Z lodówki może skorzystać każdy potrzebujący. Nieodpłatnie można przynosić i zabierać jedzenie bez żadnego skrępowania.

Chorzowska jadłodzielnia

Jeżeli macie za dużo jedzenia lub nie zdążycie go zjeść przed upływem terminu przydatności możecie skorzystać z lodówki. Można zostawić w niej sery i jogurty w oryginalnych opakowaniach, kaszę czy makarony, warzywa i owoce, szczelnie zapakowane ciasta czy zupy z dokładnym opisem produktu i datą. Jedzenie musi być świeże, nieprzeterminowane. Można z niej korzystać można 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Szczegółowy regulamin znajdziecie tutaj

Na Śląsku znajdziecie już kilka takich punktów, m.in. w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tychach, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju. Szczegółowe lokalizacje jadłodzielni w Polsce znajdziecie na mapie

Kategoria: Wiadomości