Zajęcia dodatkowe dla dzieci na Śląsku

poniedziałek 12 września 2022

CKU dla dzieci i młodzieży

Centrum Kształcenia Ustawicznego jest jednostką usługową Politechniki Śląskiej. To tu, przy współpracy ze specjalistami Politechniki Śląskiej, odbywają się m.in. Warsztaty Kompetencji Przyszłości, spotkania z planszówkami, funkcjonuje też Akademia PBL.

Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej ma wiele do zaoferowania – każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od wieku.

Warsztaty Kompetencji Przyszłości

To cykl zajęć w ramach których przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich rozwijają kompetencje techniczne, cyfrowe, poznają technologie ICT, robotykę, mechatronikę, technologie związane z wytwarzaniem Zielonej Energii czy rozwijają kompetencje interpersonalne. Cykl warsztatów obejmuje około 6 spotkań, w ramach których uczniowie biorą udział w: zajęciach z pracy zespołowej, zajęciach technicznych realizowanych w ramach cyklu w jednym z wybranych tematów -  „Jak to działa”, „Jak to lata”, „Jak to pływa”, „Jak to jeździ”, zajęciach z odnawialnych źródeł energii oraz zajęciach podsumowujących (prezentacja prac zrealizowanych w ramach projektu). Istnieje możliwość umówienia się na pojedyncze warsztaty dla klas, podczas których uczniowie zapoznają się z robotami edukacyjnymi: Photon, Ozoboty, mBoty lub wezmą udział w zajęciach programowania robotów LEGO. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku uczestników.

Łatwiej przyswajaj wiedzę z Akademią PBL

Udział w Akademii PBL (Problem Based Learning) to przyswojenie dobrych praktyk kształcenia. To łatwiejsze pozyskiwanie wiedzy, uczenie poprzez praktykę, zapamiętywanie na dłużej. PBL pozwala na prowadzenie projektów interdyscyplinarnych i łączenie wiedzy z różnych przedmiotów w ramach realizacji jednego projektu. Akademia rozwija umiejętności pracy zespołowej, co odpowiada na potrzeby rynku pracy. Zajęcia przedmiotowe realizowane w oparciu o metody uczenia poprzez projekty PBL prowadzone są przy współpracy z pracownikami Politechniki Śląskiej, którzy pełnią rolę mentorów akademickich. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych i są bezpłatne.

Planszówki na Politechnice

Gry planszowe rozwijają myślenie logiczne, strategiczne i procesowe, a także wzmacniają umiejętności interpersonalne, takie jak współpraca czy komunikacja. Szeroka oferta gier daje możliwości zdobywania przez uczniów wiedzy z poszczególnych przedmiotów, a także rozwijanie umiejętności pracy zespołowej. Udział w rozgrywkach to również szansa na zdefiniowanie swoich mocnych i słabych cech, a także pomoc w określeniu swojej roli w zespole. „Planszówki z Politechniką” prowadzone są w szkołach, dla poszczególnych klas/grup.  Dla tych, którzy lubią tego typu rozgrywki CKU zorganizowało również cyklicznie spotkania w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w Centrum Informacji Turystycznej !Halo Rybnik.

„Warsztaty Kompetencji Przyszłości” odbywają się w Rybniku, przy ul. Kościuszki 54. Akademia PBL oraz Planszówki z Politechniką – w szkołach (możliwe jest umówienie tego typu spotkań pod numerem tel. 32 429 5767 lub adresem e-mail szkolenia.cku@polsl.pl), natomiast cykliczne spotkania planszówkowe  w Centrum Informacji Turystycznej !Halo Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20).

Strony

Kategoria: Warsztaty

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu