Nie osładzajmy życia dziecku – kilka prawd o cukrze

czwartek 8 czerwca 2017
Stewię można kupić w postaci sadzonek i suszonych lub sproszkowanych liści (fot. wikipedia)


Słodziki naturalne

Jednym z nich jest stewia. Jej świeże liście mogą być dodatkiem do sałatek. Suszonymi, sproszkowanymi liśćmi można posłodzić herbatę lub kawę czy domowe przetwory owocowe. Należy pamiętać, że stewia jest o ok. 300 razy słodsza od cukru.

Erytrytol (lub erytrol) to kolejny zdrowy słodzik. Jest w 80 proc. tak słodki, jak zwykły cukier. Najczęściej syntezowany jest przez drożdże występujące w glebie i niektórych produktach spożywczych. Ma zerową wartość energetyczną, jego indeks glikemiczny również wynosi zero, zatem jest bezpieczny dla cukrzyków. Nie powoduje próchnicy u dzieci, dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (ok. 90 proc.) i praktycznie w całości jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. W przeciwieństwie do innych polioli, np. ksylitolu, można go stosować w dowolnej ilości (nie zapominając o rozsądku). Jedyne obostrzenie dotyczy dzieci, szczególnie tych bardzo małych. Z powodu niewystarczająco rozwiniętego układu pokarmowego nie powinny go spożywać dzieci, które nie ukończyły 3 lat.

Strony

Kategoria: Zdrowie

Zobacz także

Dopilnujmy, by wakacje były dla dzieci czasem radości (fot. foter.com)

Lato i wakacje to dla najmłodszych czas wolności i zabawy. Niestety, to również czas, kiedy dzieci bardziej niż w innych porach roku narażone są na choroby i wypadki. Dlatego lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach opracowali  listę siedmiu najczęstszych wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci.

Autorami listy są lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym GCZD, jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W przygotowanym zestawieniu zwracają uwagę, kiedy wizyta w szpitalu z chorym dzieckiem jest konieczna. - Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Są jednak sytuacje, kiedy wizyta w szpitalu jest niezbędna - mówi Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierownik SOR w GCZD.

Lista prezentuje się następująco:


 

7 wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci