Poznaj Piastów na wystawie z lalkami

wtorek 9 sierpnia 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • piątek 29 lipca 2022 - niedziela 4 września 2022
Gdzie: Czeladź
Wystawa „Piastowie. Poczet królów i książąt polskich” pozwoli zapoznać się ze średniowiecznymi początkami państwa polskiego. Dla najmłodszych atrakcyjni będą jej bohaterowie – lalki z Muzeum Lalek w Pilźnie.

Nieco odmienną niż zazwyczaj ekspozycję będzie można zobaczyć w Muzeum Saturn w Czeladzi. Wystawa „Piastowie. Poczet królów i książąt polskich” skierowana jest do osób w każdym wieku.

Porcelanowe lalki nauczą historii

Ekspozycja w kilkunastu scenkach zaaranżowanych na tle obiektów charakterystycznych dla Średniowiecza, przedstawia poczet najważniejszych postaci polskich książąt i królów z linii Piastów, dopełniony o polskich monarchów dynastii andegaweńskiej (Ludwik Węgierski i Jadwiga), stanowiących łącznik pomiędzy dynastią Piastów i Jagiellonów. Każdemu z przedstawionych władców towarzyszą osoby z najbliższej rodziny: żony oraz dzieci. Atrakcyjność wystawy z pewnością zwiększa precyzja z jaką ręcznie zostały wykonane lalki. Ich twarze wykonane z masy porcelanowej zaprojektowano indywidualnie dla każdej postaci w oparciu o znane źródła historyczne. Stroje lalek z kolei odwzorowano zgodnie z ikonografią danej epoki. W klimat średniowiecznej Polski odwiedzający wprowadzi również oprawa dźwiękowa.

Wystawę można oglądać od 29 lipca do 4 września w godz. 8-15 od wtorku do piątku oraz w godz. 13-17 w każdą niedzielę w Muzeum Saturn w Czeladzi (ul. Dehnelów 10). Wejście do Muzeum jest bezpłatne. Informację znajdziecie na stronie Muzeum lub stronie wydarzenia na Fb.

Kategoria: Wydarzenia