Urodziny Mikołaja Kopernika w Kopalni Ignacy

środa 15 lutego 2023
Kiedy: 
  • sobota 18 lutego 2023 - niedziela 19 lutego 2023
Gdzie: Rybnik
W Rybniku 550. urodziny Mikołaja Kopernika będą obchodzone z przytupem. Pokazy, prelekcje naukowe, tańce, zimne ognie, kosmiczny tort oraz warsztaty astronomiczne – zerknijcie na szczegóły.

Rok 2023 ogłoszony został w Polsce rokiem Mikołaja Kopernika. Do obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma dołączyła się również Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Przygotowano mnóstwo atrakcji, które zaskoczą zarówno młodszych, jak i starszych.

Kosmiczne warsztaty i budowa łazika z LEGO

Podczas zajęć w sobotę będzie można posterować małymi dronami edukacyjnym, zagrać w wirtualnej rzeczywistości w Interkosmos2000 oraz poznać ciekawe gry planszowe o tematyce Kosmosu. W programie: „Lecimy w Kosmos – wirtualna rzeczywistość” (godz. 11-19, dla dzieci od 12 lat), „Oczami drona i nie tylko” (godz. 13-19, bez ograniczeń wiekowych), „Kosmiczne planszówki” (godz. 15-19, bez ograniczeń wiekowych). Na wymienione zajęcia nie obowiązują zapisy. Tego dnia odbędą się również warsztaty budowania łazika marsjańskiego z klocków LEGO. Zajęcia skierowane są do dzieci od 12. roku życia, obowiązują zapisy.

Spotkaj się z Kopernikiem i odwiedź jego obserwatorium

W niedzielę po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie przechadzał się sam Mikołaj Kopernik, który chętnie zapozuje do selfie. Astronom zaprosi również odwiedzających do urodzinowego tańca. Od godz. 11 w budynku stolarni szybu Głowacki na uczestników wydarzenia czekać będą kosmiczne warsztaty tematyczne oraz pokazy dronów i technologii wirtualnej rzeczywistości. W budynku dawnej sprężarkowni dostępna będzie wystawa modelarzy rakietowych. O godz. 13 w kierunku słońca zostanie wystrzelona specjalna rakieta. Z kolei wieża widokowa zmieni się w obserwatorium Kopernika (w godz. 15-18.30). Na szczycie zainstalowana zostanie luneta do obserwacji nieba. W nadszybiu Kościuszko zaprezentowana zostanie wystawa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny „Kopernik na grubie” (szczegóły tutaj). W maszynowni szybu Kościuszko o godz. 14 pojawi się mincerz, który będzie wybijał pamiątkowe monety. Nie zabraknie urodzinowego tortu, a w finale pokazu fontann zimnych ogni oraz specjalnej iluminacji wieży widokowej (godz. 18.30).

Oficjalne rozpoczęcie obchodów 550. urodzin Kopernika w Kopalni Ignacy odbędzie się 19 lutego o godz. 14.30. Dokładny program wydarzenia znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb: sobota, niedziela lub na stronie Kopalni. 19 lutego bilety łączone na wszystkie atrakcje są w cenie 15 zł – normalny, 8 zł – ulgowy. Wystawa „Wiek Pary” czynna będzie w godz. 11 – 14. Pokazy maszyny parowej w ruchu o godz. : 14, 15, 16 i 17.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Brak pomysłów na drugi tydzień ferii? Możecie się wybrać na łyżwy. Przygotowaliśmy dla Was zestawianie najciekawszych ślizgawek w regionie. Wśród nich bezpłatne i oferujące naukę jazdy na łyżwach.

Gdzie na łyżwy - wykaz najciekawszych lodowisk w woj. śląskim