Pyszny chleb z piekaroka i zabawa na pikniku

czwartek 7 września 2023
  • Podczas pikniku przy piekaroku będzie można skosztować tradycyjnego chleba (fot. archiwum zdjęć FB Ruda Śląska)
    Podczas pikniku przy piekaroku będzie można skosztować tradycyjnego chleba (fot. archiwum zdjęć FB Ruda Śląska)
Kiedy: 
  • sobota 9 września 2023 - niedziela 10 września 2023
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Rudzie Śląskiej będzie można zwiedzić schron bojowy, Wielki Piec Huty „Pokój” lub spróbować chleba z tradycyjnego wypieku z piekaroka.

Jak co roku we wrześniu odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ciekawe wydarzenia zostaną zorganizowane również w Rudzie Śląskiej.

Zwiedzanie i warsztaty fotografii

9 września odbędzie się piknik forteczny oraz zwiedzanie Wielkiego Pieca Huty „Pokój” (lista z zapisami już zamknięta). Wśród przygotowanych atrakcji na pikniku: zwiedzanie ciężkiego schronu bojowego nr 27, spotkanie z rekonstruktorami, wystawa zabytkowych aparatów i wyposażenia wojskowego, warsztaty fotografii otworkowej oraz strzelnica ASG.

Degustacja chleba i pranie na waszbrecie

Miejsca nie powinno zabraknąć dla nikogo prz rudzkim piekaroku 10 września. Na pikniku będzie można spróbować chleba z bezpośredniego wypieku. Degustacji będzie towarzyszyć szereg warsztatów muzealnych pod hasłem „Rołza na ślōnski muster”. Pracownicy Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka pomogą ozdabiać szlajfki, taszyntuchy, biksy i krauzy charakterystycznym motywem śląskiej róży, który jest obecny m.in. w tradycyjnych strojach, ale też na porcelanie czy w architekturze. Odbędzie się również prezentacja łobleczenia na niedziela oraz warsztaty „Dawne AGD”, podczas których będzie można sprawdzić się m.in. w praniu na waszbrecie, szpanowaniu czy biglowaniu. Podczas imprezy wystąpi zespół Maszkety.

Piknik forteczny odbędzie się 9 września w godz. 13-20 przy ul. 1 Maja 374, a piknik przy piekaroku 10 września w godz. 14-17 przy ul. Bujoczka 24 w Rudzie Śląskiej. Wstęp wolny. Informację znajdziecie na stronie miasta

Kategoria: Wydarzenia