Bytomir – Bytomski Festiwal Folkowy z twórczymi zajęciami

poniedziałek 18 września 2023
  • Podczas Bytomira - Bytomskiego Festiwalu Folkowego nie zabraknie twórczych warsztatów (fot. mat. Becek)
    Podczas Bytomira - Bytomskiego Festiwalu Folkowego nie zabraknie twórczych warsztatów (fot. mat. Becek)
  • Festiwal to również spotkania i koncerty muzyki ludowej w nowoczesnym wydaniu (fot. mat. Becek)
    Festiwal to również spotkania i koncerty muzyki ludowej w nowoczesnym wydaniu (fot. mat. Becek)
Kiedy: 
  • czwartek 28 września 2023 - sobota 30 września 2023
Gdzie: Bytom
Po raz pierwszy w Bytomiu impreza w folkowym klimacie! Przed Wami koncerty, spotkania i ciekawe warsztaty. Na zajęciach stworzycie oryginalne wyroby z wiórów z drewna lub zgłębicie tajniki projektowania na motywach ludowych.

Bytomir – Bytomski Festiwal Folkowy przybliży odwiedzającym kulturę ludową Górnego Śląska. Od 28 września do 1 października w Beceku będzie można wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i koncertach muzyki ludowej w nowoczesnym wydaniu.

Posypią się wióry

To zabawa, warsztaty i garść informacji o polskiej kulturze i tradycjach. Na zajęciach tworzenia wyrobów z wiórów drewna uczestnicy poznają oryginalną technikę plastyczną. Czas spędzony w świecie kolorowych płatków pobudzi wyobraźnię, zapewni rozwój kreatywności i zdolności manualnych. Warsztaty poprowadzi Anna Grzywna, która jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2014 roku w dziedzinie plastyki zdobniczej. Twórczyni od lat wykonuje wyroby z wiórów: kwiaty, bukiety, ozdoby, zabawki choinkowe. Tym samym kontynuuje wieloletnie tradycje rodzinne charakterystyczne dla miejscowości Koziegłowy – znanego ośrodka rękodzieła ludowego w zakresie wytwarzania różnorodnych ozdób z drewna osikowego. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci od 8. roku życia.

Twórczo z etnodizajnem

Drugą propozycją zarówno dla dzieci (w wieku od 8 lat), jak i dorosłych są twórcze zajęcia „Etnopodkładki”. Warsztaty będą podzielone na dwie części: wykładową i warsztatową. Podczas pierwszej omówione zostanie zjawisko jakim jest projektowanie, zostaną objaśnione terminy takie jak: funkcjonalność, wzornictwo czy sztuka użytkowa. Druga część będzie próbą odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób można połączyć współczesne trendy i potrzeby z ludową kulturą i rękodziełem?”. Uczestnicy analizując wzory pojawiające się na zapaskach, wstążkach i innych ozdobnych elementach stroju rozbarskiego, postarają się „przełożyć” je na całkowicie współczesne przedmioty użytkowe. Zajęcia poprowadzi Magdalena Pospieszałowska – kulturoznawczyni, specjalistka z zakresu teorii i historii kultury, doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy warsztatów w ramach biletu będą mogli wziąć również udział w koncercie Kapeli Niwińskich.

Warsztaty tworzenia wyrobów z wiórów drewna odbędą się 28 września o godz. 17.30, „Etnopodkładki” 30 września o godz. 11 (dla dzieci) oraz godz. 13 (dla dorosłych). Bilety w cenie 5 zł można zakupić online. Pełen program Festiwalu Bytomir znajdziecie na stronie Beceku. Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bytomskie Centrum Kultury mieści się na Placu Karin Stanek 1 w Bytomiu. 

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Wrzesień to czas wyboru zajęć dodatkowych dla dzieci. Wśród naszych propozycji znajdziecie: zajęcia aktorskie, pływania, kulinarne, a także jazdy na rolkach i treningi MTB. Do szkoły przydatne będą kursy szybkiego czytania i zapamiętywania, a ciekawość świata rozbudzą zajęcia... na uniwersytecie.

Kulinarne, naukowe, sportowe... lista ciekawych zajęć dodatkowych w woj. śląskim