Para buch, koła w ruch – Święto Pary powraca!

środa 20 września 2023
  • Największą atrakcja festiwalu będzie pokaz maszyn parowych (fot. archiwum zdjęć FB Zabytkowa Kopalnia Srebra)
    Największą atrakcja festiwalu będzie pokaz maszyn parowych (fot. archiwum zdjęć FB Zabytkowa Kopalnia Srebra)
  •  W programie także wieczorny spektakl Teatru Akt (fot. mat. organizatora)
    W programie także wieczorny spektakl Teatru Akt (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 30 września 2023
Około 20 zabytkowych i nadal działających urządzeń na parę, przejażdżki miniaturowymi pociągami, spektakl „Poza Czasem” - te i wiele innych atrakcji znajdziecie w Skansenie Maszyn Parowych.

235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej. Z tej okazji już 30 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie się 3. edycja „Święta Pary”.

Pary pod dostatkiem

Największą atrakcja festiwalu będzie pokaz maszyn parowych (w godz. 11-19). Będzie można się przewieźć miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. W programie także wieczorny spektakl Teatru Akt utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową. Impreza to również okazja do zwiedzenia podziemi Kopalni Srebra.

„Święto Pary” odbędzie się 30 września w godz. 11-20 na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra (ul. Szczęść Boże 81) w Tarnowskich Górach. Wstęp wolny (zjazd do podziemi biletowany). Informację znajdziecie na stronie Kopalni lub stronie wydarzenia na Fb.

Kategoria: Wydarzenia