Święto literatury w Bytomiu z Basią, rodziną Pętelków i Kocią Szajką

piątek 6 października 2023
  • Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 października w Bytomiu (fot. mat. organizatora)
    Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 października w Bytomiu (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 12 października 2023 - niedziela 15 października 2023
Gdzie: Bytom
Spotkania z autorami i ilustratorami książek, warsztaty, film przyjazny sensorycznie, gra terenowa, czytanie do brzuszka – to tylko część atrakcji, jakie znajdziecie podczas „Becek Czyta. Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży”.

W dniach 12-15 października odbędzie się 3. edycja „Becek Czyta. Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży”. W programie wydarzenia znalazły się nietuzinkowe warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami książek, spektakl, gra terenowa w wirtualnej rzeczywistości i wiele innych niespodzianek.

Dla nauczycieli, przedszkolaków i nastolatków

Festiwal rozpocznie się 12 października od spotkania dla nauczycieli i bibliotekarzy wokół książki „Asiunia”. Uczestnicy porozmawiają o odwadze dorosłego człowieka i jego gotowości do rozmawiania z dziećmi na trudne tematy. Tego samego dnia przedszkolaki i najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w zajęciach „Cześć, jestem Marcin. A Ty jak masz na imię?”. Tematy, które będą poruszane to m.in. jedzenie warzyw i owoców, czas spędzany przed ekranem, chodzenie spać, a także utrzymywanie porządku. Spotkanie z uwielbianą przez dzieci Anną Bukowską, będzie miało formę zabawnej rozmowy prowadzącej z lalką. Z kolei nastolatkowie 13 października mogą poznać książki, dzięki którym dogadają się nie tylko z innymi, ale przede wszystkim ze sobą.

Spotkaj się z ulubionym autorem

Głównym punktem festiwalu jest możliwość spotkania autorów i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Dla nastolatków przygotowano warsztaty pisania opowiadań z pisarką Martą Knopik, lub spotkania z Cezarym Harasimowiczem i jego opowieścią „Tygrys”, z Anną Dziewit-Meller i bohaterkami książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, z Barbarą Gawryluk wokół książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” czy też z Marcinem Przewoźniakiem autorem książki „Poradnik małego skauta”. Najmłodszych ucieszy spotkanie z Zofią Stanecką, autorką książeczek „Basia”, wizyta u rodziny Pętelków Barbary Supeł lub rozwiązywanie zagadek kryminalnych z Grzegorzem Kasdepke. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z autorami książki „Górny Śląsk. Atlas dla dzieci” Sebastianem i Moniką Rosenbaum, którzy zabiorą Was w fascynującą wyprawę po Górnym Śląsku. Ciekawie zapowiadają się warsztaty z Danielem de Latour, autorem komiksów oraz ilustracji do książek m.in. Justyny Bednarek.

Pierwsze książeczki i czytanie do brzuszka

Organizatorzy nie zapomnieli o maluszkach i ich rodzicach. Podczas warsztatów z Grażyną Dobrzelecką opiekunowie zobaczą, jak ważne jest obycie z pierwszą książką. Dowiedzą się jak pokazywać dziecku ilustracje, jak wykorzystywać do wczesnej edukacji. O tym, że głośne czytanie, słuchanie muzyki czy mówienie „do brzuszka” ma wpływ na rozwój dziecka, jego zachowania przyszłe mamy dowiedzą się na zajęciach „Czytamy do brzuszka”.

Zabawa z Kicią Kocią i klockami

„Becek Czyta” to równiez spektakl teatralny, kino, twórcze warsztaty i świetna zabawa. Podczas zajeć „Czytanie i budowanie – wyobraźni pobudzanie” dzieciaki będą słuchać i tworzyć bohaterów książkowych z klocków. Fasynująca będzie przygoda z Karolem Baranowskim i technologią wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy odkryją tajemnice Bullerbyn, rozwiązując zadania literackie oraz logiczne, a pomoże im w tym rozszerzona rzeczywistości, kody QR oraz nowe technologie wykorzystane w grze. Kultowa powieść Astrid Lingren zagości również na scenie Beceku w wykonaniu artstów z Teatru Małego w Tychach. Do tego seans przyjzny sensorycznie z filmem animowanym „Basia”, spotkanie z dużą maskotką Kici Koci - naprawdę jest w czym wybierć.

Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 października w Bytomiu. W Bytomskim Centrum Kultury (Plac Karin Stanek 1), Miejskiej Bibliotece Publicznej (pl. Jana III Sobieskiego 3) oraz w Pałacu w Miechowicach (ul. Dzierżonia 30). Szczegółowy program na stronie: www.becek.pl/program/category,75. Bilety w cenie 5-10 zł można zakupić online.

Kategoria: Wydarzenia