Fantastyczne stwory na kaflach z dawnych lat

poniedziałek 27 listopada 2023
 • W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto nową wystawę (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
  W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto nową wystawę (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
 • Zaprezentowana kolekcja pochodzi przede wszystkim ze zbiorów własnych (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
  Zaprezentowana kolekcja pochodzi przede wszystkim ze zbiorów własnych (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
 • Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano ciekawą formę zwiedzania (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
  Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano ciekawą formę zwiedzania (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
 • Odwiedzający wystawę przeniosą się do czasów średniowiecza i czasów nowożytnych (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
  Odwiedzający wystawę przeniosą się do czasów średniowiecza i czasów nowożytnych (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
 • Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2024 roku (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
  Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2024 roku (fot. Klara Puzoń Muzeum Górnośląskie)
Kiedy: 
 • piątek 17 listopada 2023 - niedziela 2 czerwca 2024
Gdzie: Bytom
Miały być przede wszystkim użyteczne, a zostały małymi dziełami sztuki. Najpiękniejsze, zabytkowe egzemplarze kafli możecie zobaczyć w Muzeum Górnośląskim. Zaskoczą Was wizerunkami stworów, syren i ludzi z dawnych epok. Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci „Jak wypiec piec?” .

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto nową wystawę - „Ludzie i bestie z kafli rodem”. Zaprezentowana na niej kolekcja pochodzi przede wszystkim ze zbiorów własnych, ale też z innych placówek muzealnych. Dzięki wystawie odwiedzający mają okazję poznać bogatą kulturę średniowiecza i czasów nowożytnych.

Potwory, syreny i jednorożce

Kafle to z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny, o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Stworzone do celów użytkowych, z czasem stały się ozdobnym elementem wnętrz mieszkalnych. Pierwsze kafle w XI wieku zaczęli wytwarzać garncarze na terenach współczesnej Francji i Szwajcarii. W XV wieku w związku z coraz lepszą technologią budowania pieców nastąpił rozwój kaflarstwa. Na wystawie w Muzeum Górnośląskim odwiedzający zobaczą kafle piecowe z wizerunkami potworów przywodzących na myśl najgorsze koszmary, zabawne hybrydy, syreny o podwójnych ogonach czy jednorożce. To również okazja, aby „spojrzeć w twarz” ludziom z dawnych epok, obejrzeć stroje bogato przyodzianych dworzan i dam dworu, zobaczyć eleganckie nakrycia głowy czy piękne fryzury.

Warsztaty dla dzieci

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano ciekawą formę zwiedzania, połączoną z warsztatami „Jak wypiec piec?”, które odbędą się 2 grudnia. Dzieciaki w pierwszej kolejności udadzą się na wystawę archeologiczną „Ludzie i bestie z kafli rodem”, a następnie dowiedzą się, jak powstają kafle, do czego są wykorzystywane oraz, że nie wszystkie wyglądają tak samo. Przekonają się jakie fantastyczne stwory i nie tylko można na nich odnaleźć. Ponadto każdy będzie miał okazję zaprojektować i wykonać swój własny „kafel”, który później zabierze ze sobą do domu.

Wystawę „Ludzie i bestie z kafli rodem" można oglądać od 17 listopada do 2 czerwca 2024 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2). Bilety są w cenie: 8 zł – normalny, 4 zł – ulgowy. Warsztaty „Jak wypiec piec?” odbędą się 2 grudnia o godz. 12.30 (zbiórka przed kasą główną). Wstęp na zajęcia kosztuje 14 zł. Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127

Kategoria: Wydarzenia