Lubicie zagadki, rebusy i historię? Jeżeli tak, musicie zagrać w „Archeologiczną przygodę z Pradziejem”. Na zwycięzców czeka nagroda – poznanie pracy archeologa „od kuchni” i największych zbiorów zabytków archeologicznych w województwie śląskim.
Kiedy: - 17 października 2020 - 20 października 2020
Światło, niezidentyfikowane kształty, dopełniające się kolory stworzą niezwykłą instalację - „bivocus mutantur”. Pracę niemieckiej artystki Yvonne Goulbier będzie można zobaczyć w przestrzeni Muzeum Górnośląskiego w ramach festiwalu Ars Cameralis.
Kiedy: - 22 października 2020 - 22 listopada 2020
Ze zwykłej kartki papieru można stworzyć coś naprawdę wystrzałowego. Wystarczy odrobina wyobraźni i zdolności manualnych. Dowiedzą się o tym mali konstruktorzy, którzy wezmą udział w warsztatach w Muzeum Górnośląskim.
Czy da się namalować czas? Przekonacie się o tym na rodzinnych warsztatach. Wspólnie zastanowicie się nad przestrzenią, w której żyjemy i odbędziecie ciekawą podróż z artystami współczesnymi.
Na tych warsztatach dzieciaki będą miały okazję stworzyć słodki upominek dla ukochanej osoby. Nie tylko ozdobią serduszka, ale także poznają tradycję wytwarzania pierników oraz zobaczą najstarsze formy piernikarskie.
Czy malarstwa można dotknąć? Czy kolor można poczuć palcami? Odpowiedź na te pytania znajdziecie na rodzinnych warsztatach w Muzeum Górnośląskim. Nie zabraknie tworzenia własnej, prawdziwej sztuki.
Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na wystawie „Bez prądu. Z prądem”. Dowiecie się, jak wyglądało życie naszych przodków, jak prali, gotowali i radzili sobie bez lodówki. Dzieci będą mogły wziąć udział w grze terenowej „Zabawy z iskrą”.
Kiedy: - 1 lutego 2020
- 2 lutego 2020
Odrobina fantazji, sprawne palce i chęć stworzenia czegoś nowego – to wszystko będzie potrzebne małym konstruktorom. Na zajęciach dzieci pójdą w ślady włoskiego mistrza, przyjrzą się jego wynalazkom i spróbują wykonać jeden z prostszych modeli.
Wasze pociechy marzą by być jak Indiana Jones albo Lara Croft? Jest okazja, aby choć na chwilę poczuły się jak prawdziwi archeolodzy. Zagadki, szyfry i mnóstwo ciekawostek znajdziecie na warsztatach „Tajemnice starego cmentarzyska”.
Betlyjka była nieodłącznym elementem wystroju śląskich domów. Jak wyglądała? O tym przekonacie się odwiedzając Muzeum Górnośląskie. Tradycyjne szopki będzie można porównać z tymi pochodzącymi z Azji.
Kiedy: - 12 grudnia 2019 - 2 lutego 2020
W wigilię świętego Andrzeja nasze prababcie gromadziły się w kuchni i szukały odpowiedzi na pytanie, co je czeka w nadchodzącej przyszłości. Jakie były na to sposoby, wróżby? Tego dowiecie się podczas warsztatów andrzejkowych.
W fascynująca podróż do świata przyrody zabierze Was Muzeum Górnośląskie. Na bezpłatnych warsztatach zobaczycie amonity, przyjrzycie się roślinom i zwierzętom pod mikroskopem, a z darów lasu stworzycie skrzaty.
Rozpoczęła się jesień, na drzewach zaczynają pojawiać się ciepłe kolory. Dlaczego tak się dzieje? - odpowiedź na te pytanie najmłodsi znajdą podczas warsztatów „Barwy jesieni”. Dzieci zgłębią budowę liścia, która tylko z pozoru okazuje się być tak oczywista.