Pizza, dmuchańce i trochę chemii

środa 23 lipca 2014
  • Podczas imprezy Cieszynfest nikt nie będzie się nudził (fot. materiały prasowe)
    Podczas imprezy Cieszynfest nikt nie będzie się nudził (fot. materiały prasowe)
Kiedy: 
  • sobota 26 lipca 2014
Gdzie: Cieszyn
Mali rycerze pokonają mieczami marchewki, kucharze przygotują niebiańskie spaghetti, a naukowcy zrobią mnóstwo piany. Tymczasem rodzice będą mieli szansę na wygranie Ipoda.

Na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie 26. lipca odbędzie się impreza Cieszynfest. Dla dzieci przygotowano specjalny kącik, w którym będą mogły pomalować twarze, nauczą się modelowania balonów, wezmą udział w zabawach sportowych, będzie też dmuchaniec ze zjeżdżalnią.

Klan Smoczej Paszczy zaprezentuje pokaz łucznictwa. Potem dzieci będą mogły spróbować swoich sił w cięciu mieczem patyczków i marchewek oraz wziąć udział w pojedynkach na bezpieczną broń piankową.

Zajęcia dla najmłodszych poświęcone dbaniu o przyrodę przygotowała Fundacja Ekologiczna ARKA. Każdy będzie mógł zagrać w przestrzenną grę, w której uczestnicy sami poruszają się po ogromnej planszy i odpowiadają na ekologiczne pytania związane z problematyką selektywnej zbiórki odpadów oraz ich recyklingiem. Z kolei na przygotowanych tabliczkach uczestnicy pikniku będą układali krzyżówki z ekologicznymi hasłami. A osoba, która wymyśli najciekawsze hasło ekologiczne związane z właściwym zagospodarowaniem odpadów, zawierające nazwę miasta Cieszyn wygra Ipoda.

Przygotowano również warsztaty ceramiczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, pokazy umiejętności strażaków i współpracy policjantów z psami, które pomagają im w pracy. Przy okazji policjant opowie jak zachować się wobec obcego, groźnego czworonoga oraz jak postąpić w razie jego ataku. Przedstawi pokaz tresury psa służbowego oraz zatrzymania przestępców.

Podczas zabaw z chemią i fizyką zaproszeni naukowcy zaprezentują m.in. doświadczenia związane z ciałami stałymi, cieczami oraz gazami. W ramach pokazu uczestnicy dowiedzą się m.in. czym są chemiczne światła drogowe, jak działa chemiczne wahadło, jak stworzyć srebrne monety z miedziaków, czym jest katalizator i jak wyprodukować olbrzymią, kolorową pianę. Uczestnicy zabawy dowiedzą się jak przekazać tajną wiadomość i w jaki sposób nabić balon na szaszłyk.

Wybuchowa Kuchnia to kulinarne show dla dzieci, podczas którego nauczą się zasad bezpieczeństwa panujących w kuchni, poznają podstawowe smaki i zapachy. Potem ich wiedza i umiejętności zostaną sprawdzone w wielkim „Teście smaków i zapachów”. W trakcie warsztatów, uczestnicy nauczą się przygotowywać kilka pysznych i prostych dań, które z pewnością będą mogli odtworzyć w domowej kuchni. Forma zabawy sprawi, że dzieci poczują się w kuchni prawdziwymi artystami. Dzieci przygotują pizzę lub Niebiańskie Spaghetti, a kucharz upiecze je w specjalnym piecu.

Impreza rozpoczyna się o godz. 12. Jej organizatorem jest Cieszyński Dom Narodowy. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Kategoria: Wydarzenia