Dzieciaki będą urajdowane! Największa na Śląsku impreza motorsportowa

piątek 6 października 2017
 • Podczas imprezy na Stadionie Śląskim możliwe będzie zwiedzanie tego obiektu (fot. Tomasz Żak)
  Podczas imprezy na Stadionie Śląskim możliwe będzie zwiedzanie tego obiektu (fot. Tomasz Żak)
 • Na stoisku Gigantów Programowania w Chorzowie będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry (fot. mat. Giganci Programowania)
  Na stoisku Gigantów Programowania w Chorzowie będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry (fot. mat. Giganci Programowania)
 • W tajemnice aerodynamiki wprowadzi uczestników niedzielnej imprezy na stadionie Uniwersytet Rozwoju (fot. mat. Uniwersytetu)
  W tajemnice aerodynamiki wprowadzi uczestników niedzielnej imprezy na stadionie Uniwersytet Rozwoju (fot. mat. Uniwersytetu)
 • Akademia Twórczego Rozwoju Bystrzak zabierze dzieci w świat... chemii, fizyki i technik pamięciowych (fot. mat. Bystrzak)
  Akademia Twórczego Rozwoju Bystrzak zabierze dzieci w świat... chemii, fizyki i technik pamięciowych (fot. mat. Bystrzak)
 • Na Stadionie Śląskim będą też foodtrucki - zapiekanki, burgery, frytki czy dania meksykańskie zapewnią śląskie firmy (fot. POżarcie)
  Na Stadionie Śląskim będą też foodtrucki - zapiekanki, burgery, frytki czy dania meksykańskie zapewnią śląskie firmy (fot. POżarcie)
 • Podczas zajęć z Centrum Edukido, które odbędą się na stadionie, maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów i innych konstrukcji z klocków LEGO (fot. mat. Edukido)
  Podczas zajęć z Centrum Edukido, które odbędą się na stadionie, maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów i innych konstrukcji z klocków LEGO (fot. mat. Edukido)
 • Zarówno na Stadionie Śląskim, jak i na rynku w Mikołowie fani planszówek będą mogli pograć w nowoczesne gry o tematyce rajdowej (fot. Zgrana Rodzina)
  Zarówno na Stadionie Śląskim, jak i na rynku w Mikołowie fani planszówek będą mogli pograć w nowoczesne gry o tematyce rajdowej (fot. Zgrana Rodzina)
 • W Żorach moc zabawy zapewnią animatorki z Figlolandii (fot. mat. bawialni)
  W Żorach moc zabawy zapewnią animatorki z Figlolandii (fot. mat. bawialni)
 • Zarówno w Mikołowie, jak i w Chorzowie Centrum Helen Doron przygotuje dla dzieci kącik gier, zabaw i konkursów (fot. mat. Helen Doron)
  Zarówno w Mikołowie, jak i w Chorzowie Centrum Helen Doron przygotuje dla dzieci kącik gier, zabaw i konkursów (fot. mat. Helen Doron)
 • W Mikołowie Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO (fot. mat. RoboKids)
  W Mikołowie Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO (fot. mat. RoboKids)
 • Na mikołowskim rynku podobnie jak w ubiegłym roku, o najmłodsze szkraby zadba Kraina Czarów (fot. Katarzyna Szawińska)
  Na mikołowskim rynku podobnie jak w ubiegłym roku, o najmłodsze szkraby zadba Kraina Czarów (fot. Katarzyna Szawińska)
 • Na żorskim rynku spektakularny pokaz aikido da sensei Rafał Obrzud, posiadacz czarnego pasa i stopnia 4 dan (fot. archiwum zdjęć Rafała Obrzuda)
  Na żorskim rynku spektakularny pokaz aikido da sensei Rafał Obrzud, posiadacz czarnego pasa i stopnia 4 dan (fot. archiwum zdjęć Rafała Obrzuda)
 • Wielu emocji w sobotę na mikołowskim rynku zapewni Grupa Capoeira Unicar Mikołów (fot. archiwum zdjęć grupy na Fb)
  Wielu emocji w sobotę na mikołowskim rynku zapewni Grupa Capoeira Unicar Mikołów (fot. archiwum zdjęć grupy na Fb)
 • Na scenie w Mikołowie wystąpi grupa taneczna Big Art Studio (fot. mat. Big Art Studio Tańca)
  Na scenie w Mikołowie wystąpi grupa taneczna Big Art Studio (fot. mat. Big Art Studio Tańca)
 • Gwiazdą sobotniej imprezy w Mikołowie będzie Rafał Tito Kryla - uczestnik pierwszej edycji programu "You Can Dance" (fot. archiwum zdjęć Tito)
  Gwiazdą sobotniej imprezy w Mikołowie będzie Rafał Tito Kryla - uczestnik pierwszej edycji programu "You Can Dance" (fot. archiwum zdjęć Tito)
 • Podobnie, jak w ubiegłym roku, wystąpi także grupa NoGravitation z Tito Dance Studio (fot. Katarzyna Szawińska)
  Podobnie, jak w ubiegłym roku, wystąpi także grupa NoGravitation z Tito Dance Studio (fot. Katarzyna Szawińska)
 • Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć (fot. mat. MathRiders)
  Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć (fot. mat. MathRiders)
 • W Żorach Akademia Nauki i Rozwoju wprowadzi dzieci w świat nowoczesnych technologii i doświadczeń naukowych (fot. mat. Akademii)
  W Żorach Akademia Nauki i Rozwoju wprowadzi dzieci w świat nowoczesnych technologii i doświadczeń naukowych (fot. mat. Akademii)
Patronat silesiadzieci.pl
Kiedy: 
 • sobota 14 października 2017 - niedziela 15 października 2017
W ramach Rajdu Śląska w trzech lokalizacjach – na rynkach w Mikołowie, Żorach oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie, odbędą się liczne atrakcje dla całych rodzin. Warsztaty programowania, konstruowania pojazdów z klocków LEGO, pokazy tańca, wybuchowe eksperymenty czy zawody na minitorze wyścigowym – to tylko niektóre z nich. Rodzinną strefę rozrywki przygotował portal SilesiaDzieci.pl.

Zawody organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej będą stanowić finałową rundę tegorocznych InterCars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także czwartą z pięciu rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017. Rodzinna strefa rozrywki, w ramach Rajdu Śląska, będzie zorganizowana w Mikołowie, Żorach i Chorzowie.

MIKOŁÓW – 14 października

Konstruowanie, obliczanie i rywalizacja

Na mikołowskim rynku zabawa rozpocznie się o godz. 13. Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO. Każdy robot będzie posiadał sterowniki, silnik, czujniki ruchu oraz koloru i zostanie wprawiony w ruch przy pomocy tabletu. Dzieci poznają zasady budowania przekładni zębatych, mechanizmów silnika i skrętów, a na zakończenie wezmą udział w wielkim wyścigu. Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć. – Wspólnie obliczymy zużycie paliwa samochodów rajdowych i porównamy je z pojazdami, którymi poruszamy się na co dzień. Sprawdzimy ile kilometrów trasy pokonały auta, a na koniec najmłodsi wezmą udział w naszym „Minimatematyczno-Samochodowym Rajdzie” – zapowiadają instruktorzy.

O rajdzie po angielsku i na planszy

Centrum Helen Doron zaprosi na warsztaty językowe. Ich uczestnicy poznają angielskie zwroty i wyrażenia, które królują w świecie motoryzacji. Dowiedzą się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, nauczą się piosenek rajdowych i wezmą udział w zawodach na minitorze wyścigowym. W strefie gier planszowych przygotowanej przez Zgraną Rodzinę będzie można zagrać w nowoczesne planszówki. Speed Cups, Rush Hour, Szalona Misja, Magiczny Labirynt, Wielki Wyścig – to tylko niektóre tytuły popularnych gier, które będą bawić graczy w tym dniu. O najmłodsze szkraby zadbają animatorki z Sali Zabaw Kraina Czarów, które zorganizują konkursy i zrobią dla każdego chętnego wymarzone zwierzątko z balonów. Do dyspozycji dzieci będzie basen z piłkami i minidmuchaniec.

Energetycznie na scenie

Podczas imprezy nie zabraknie występów na scenie, które rozpocznie grupa taneczna ze Studia Tańca Big Art. Spektakularne układy breakdance z pewnością przyciągną wielu fanów tańca. Następnie tancerze zaproszą na pokaz i zajęcia zumby. Po nich przyjdzie czas na brazylijską sztukę walki, którą zaprezentuje Grupa Capoeira Unicar Mikołów. Te rytmiczne, akrobatyczne formy walki będzie można również poćwiczyć podczas warsztatów z instruktorami na płycie rynku. Kulminacją będzie występ znanego z pierwszej edycji programu „You Can Dance” Rafała Tito Kryli i jego grupy NoGravitation. Zespół zatańczy w rytm hip-hopu, funky i breakdance. Po pokazie zaplanowano kilka bloków warsztatowych, podczas których dzieciaki zasięgną nauk od samego mistrza. Finałem tej atrakcji będzie wielka taneczna bitwa. Zabawa na rynku potrwa do godz. 18.

ŻORY – 15 października

Świat robotów i eksperymentów

Na rynku w Żorach zabawa rozpocznie się o godz. 14.30. Instruktorzy z Akademii Nauki i Rozwoju postawią przed dziećmi technologiczne wyzwanie zbudowania zmechanizowanych robotów z klocków LEGO. Na szczęście, przy wsparciu profesjonalistów  –  każdemu dziecku uda się ta sztuka. Zajęcia pozwolą odkryć świat nowoczesnych technologii i informatyki. Dzieci wkroczą także w świat doświadczeń i eksperymentów naukowych. –  Będziemy mieszać, przelewać, zmieniać barwy substancji, sprawiać że coś zniknie, a coś nieoczekiwanie się pojawi – zachęcają instruktorzy.

Aikido vs wyścigi

Animatorki z Figlolandii obiecują, że z nimi żaden maluch nie będzie się nudził. Dzieci, z wymalowanymi w motywy rajdowe twarzami, będą ścigać się siedząc w samochodach-zabawkach i brać udział w zajęciach z olbrzymią chustą Klanzy. Dla żądnych sportowych widowisk niewątpliwą atrakcją będzie pokaz aikido w wykonaniu sensei Rafała Obrzuda, posiadacza czarnego pasa i stopnia 4 dan z Centrum Vita-Sport Żory. Po pokazie przyjdzie czas na warsztaty z mistrzem. Zakończenie imprezy przewidziano na godz. 18.

CHORZÓW – 14-15 października

Twórczo i rozwojowo na stadionie

W Chorzowie impreza potrwa dwa dni. Sobotnie aktywności dla dzieci przewidziano na godz. 13-18, w niedzielę 12-16. Podczas zajęć z Centrum Edukido maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów. W kąciku naukowca, przygotowanym przez Akademię Twórczego Rozwoju – Bystrzak, dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu  –  kącik z technikami pamięciowymi na pewno będzie oblegany przez tych, którzy chcieliby szybciej i łatwiej zapamiętywać w szkole. W tajemnice aerodynamiki wprowadzi uczestników niedzielnej imprezy Uniwersytet Rozwoju. Dowiedzą się oni dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór. Dzieci stworzą rakietę, którą wystrzelą… czy w kosmos? Zobaczymy.

Festiwal gier

– Dzięki nowoczesnym grom planszowym będziemy mogli przeżyć emocje towarzyszące wyścigom nie odchodząc od stołu – zapewnia właściciel katowickiej kawiarnia planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów. Ci, którzy wolą gry multimedialne, powinni z kolei odwiedzić stanowisko Centrum Helen Doron, gdzie będzie na nich czekać ekran z grami i bajkami po angielsku. Zaś na stoiku Gigantów Programowania, pod okiem specjalistów, będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry (Kodu, Scratch, App Inventor). Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Bezpiecznie i z wyobraźnią

Polski Związek Motorowy zorganizuje warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Chętni będą mogli poćwiczyć na fantomach czynności ratownicze niezbędne do przywrócenia krążenia i oddychania. Policja zaprasza do przetestowania alkogogli i symulatora dachowania - dla zwiększenia wyobrażenia o naszych możliwościach sytuacyjnych. Najmłodsi będą mogli poćwiczyć swoją równowagę i precyzję na torze przeszkód w miasteczku rowerowym. Niewątpliwą gratką będzie radiowóz, do którego będzie można wejść, włączyć syrenę czy zrobić sobie zdjęcie przy nim.

Strefa relaksu i wiedzy dla rodziców

Podczas gdy dzieciaki będą zajęte zabawą, rodzice będą mogli odpocząć przy kawie serwowanej przez mobilną kawiarnię z Katowic Cafe Cool'a & Cafe Diesel. W tym miejscu każdy znajdzie też coś na ząb. Zapewnią to foodtrucki: Najlepsze Frytki w Mieście, Natural Born Grillers i POżarcie słynące ze swojskich zapiekanek i Fit Fat reprezentujący kuchnię meksykańską, jednak ze specjalnie przygotowanym menu dla dzieci. W sobotę na stoisku mgr dietetyki klinicznej Joanny Kowalskiej, właścicielki Poradni Dietetycznej  –  Slimberry w Gliwicach dowiemy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, czym różni się dieta osoby uprawiającej sport od tej, która od ruchu stroni oraz czy tzw. fast foody mogą być zdrowe? Przy pomocy analizatora składu ciała będzie można sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie. Sprawdzimy też rajdowców, dla których, jak wiadomo, każdy dodatkowy kilogram to dodatkowe obciążenie samochodu. Czy ich waga pozwoli na zwycięstwo? Przekonamy się :).

Imprezę swym patronatem objął marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Więcej o wydarzeniu przeczytać można na stronie Rajdu Śląska.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Rozpoczął się rok szkolny, plany lekcji zostały już ustalone, przyszedł czas na znalezienie ciekawych zajęć dodatkowych dla pociechy. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i zebrać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze, według nas, oferty z województwa śląskiego. Znajdują się wśród nich zarówno warsztaty rozwijające umysł, wyobraźnię czy zdolności manualne, jak i zajęcia sportowe - niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka oraz kulinarne - rozwijające zmysł smaku, świadomość żywieniową oraz kreatywność. 


 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - najlepsze propozycje z regionu