Las w słoiku, tarcie chrzanu na czas i występy ludowe

czwartek 5 września 2019
  • Dożynki Miejskie w Dąbrowie Górniczym w 2018 r. (fot. Marek Wesołowski)
    Dożynki Miejskie w Dąbrowie Górniczym w 2018 r. (fot. Marek Wesołowski)
Kiedy: 
  • niedziela 8 września 2019
Dawne gry podwórkowe, warsztaty tworzenia lasu w słoiku, plecenia wianków, do tego rodzinne zawody tarcia chrzanu i prania na czas, a także pokazy rękodzielnicze i koncerty - m.in. takie atrakcje czekają na Was w niedzielę podczas święta plonów.

Wielu z nas pamięta czasy dzieciństwa, kiedy wakacyjne dni spędzało się na wsi w okresie zbierania tego, co urodziła ziemia. Żniwa to najważniejszy czas dla rolników, których nie brakuje również w Dąbrowie Górniczej. Dlatego przedstawiciele Urzędu Miasta, dzielnicy Ujejsce oraz Pałacu Kultury Zagłębia postanowili uczcić ten czas i zorganizować dożynki miejskie w nowym stylu.

Wymiana roślin i dawne gry podwórkowe

Wśród atrakcji dla dzieci i rodziców znajdą się m.in. warsztaty tworzenia lasu w słoju, plecenia wianków, robienia ludzików z warzyw. Odbędą się też rodzinne zawody tarcia chrzanu i prania na czas. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli skorzystać ze strefy dawnych gier podwórkowych oraz piknikowej przystani. Na terenie imprezy będzie można znaleźć punkt wymiany roślin oraz stoiska z wyrobami ludowymi. O godz. 18 odbędą się warsztaty taneczne, które poprowadzą tancerze Swing City Katowice.

Pokazy, pochody i koncerty

Pochód dożynkowy, pokazy rzemiosła dawnego, sztuki ludowej oraz wystawy rolnicze – to kolejne atrakcje wydarzenia. Pod jednym namiotem biesiada, pod drugim występy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie. Po nauce kroków tanecznych już nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zatańczyć w takt muzyki zespołu Swing Like That (godz. 18.45) oraz Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (godz. 20.30).

Impreza odbędzie się 8 września w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. Start o godz. 11, zakończenie ok. 22. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Pałacu Kultury Zagłębia.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

fot. pixabay

Dzieci wróciły po wakacjach do szkół i przedszkoli, a rodzice stanęli przed dylematem: jakie zajęcia pozalekcyjne dla nich wybrać. Naukowe, językowe, komputerowe, akrobatyczne, kulinarne, a może szybkiego zapamiętywania? Ile  kosztują? Gdzie się odbywają? Podpowiadamy. 

Komputerowe, kulinarne, sportowe… Na jakie zajęcia zapisać pociechę?