Czytelnicze święto z Kicią Kocią, Reksiem i żółwiem Franklinem

środa 22 września 2021
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • czwartek 14 października 2021 - niedziela 17 października 2021
Gdzie: Bytom
Spotkania z autorami książek dla dzieci m.in. z Michałem Rusinkiem, Barbarą Gawryluk, warsztaty z Tomaszem Samojlikiem, koncert dla maluszków, wystawy i wiele innych czytelniczych niespodzianek znajdziecie podczas Festiwalu „Becek czyta”.

„Becek czyta. Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży” to atrakcje związane z książkami zarówno dla małych, jak i dużych. W programie znalazły się wykłady, warsztaty, wystawy, koncerty dla bibliotekarek i bibliotekarzy, młodzieży, przedszkolaków, jak i rodzin z dziećmi.

Spotkania z autorami i z Kicią Kocią 

Festiwal to możliwość spotkania autorów książek m.in. Michała Rusinka (14 październik, godz. 17), Wojciecha Mikołuszko (16 październik, godz. 12), Natalii Minge (16 październik, godz.12.30) czy też Barbary Supeł (17 października, godz. 12.15). Będzie też coś dla fanów Kici Koci – ulubienica maluchów poczyta najmłodszym swoje książeczki (16 października godz. 11.30). Wydarzenie to również okazja do zrobienia sobie zdjęcia z żywą maskotką Reksia i żółwia Franklina. 

Warsztaty z Pompikiem, zagadki i muzyka

Ciekawie zapowiadają się warsztaty online (15 październik godz. 17.15) z Tomaszem Samojlikiem - autorem m.in. serii książek o żubrze Pompiku. Uczestnicy posłuchają o fascynującym świecie przyrody oraz zobaczą, jak proste może być rysowanie bohaterów książek i komiksów. Sobota (16 października) to warsztaty z Joanną Rusinek - graficzką, ilustratorką książek dla dzieci. Najmłodsi na zajęciach spróbują zgadnąć znaczenie słów: huncwot, zazula, mikmak i nawidziadło. Warsztatowo i muzycznie będzie podczas koncertu „Maluchy w krainie dźwięku  - wiersze w nutki ubrane". Zabawa wzmocni więź między dziećmi i rodzicami, nauczy jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć wystawę „Bajtle” w Beceku (od 14 października), która poświęcona jest życiu dzieci na Górnym Śląsku. Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej (od 15 października) na wystawie „Las wita nas” odwiedzający zobaczą prace dzieci z całego świata. Bohaterem prac będzie zieleń otaczających ich lasów.

Czytanie do brzuszka 

Nie zabraknie zajęć dla rodziców. Podczas warsztatów opiekunowie dowiedzą się, jak dobierać literaturę dla dzieci, jak kształtować nawyki czytelnicze. Zostaną zaprezentowane przykłady zabaw stymulujących kreatywność i pamięć dziecka, zachęcających do ćwiczeń językowych i logopedycznych. Będą również warsztaty dla przyszłych mam, które przekonają się, że głośne czytanie książek, słuchanie muzyki czy mówienie „do brzuszka” ma wpływ na rozwój dziecka, jego zachowania.

Pokój wyciszenia

Podczas wszystkich spotkań,warsztatów możliwa jest obecność tłumaczki polskiego języka migowego (PJM) oraz asystenta osób ze szczególnymi potrzebami. Ich obecności można zgłaszać mailowo: m.kaminska@becek.pl, lub telefonicznie 32/ 389 31 09 w.116, na minimum 12 godzin przed spotkaniem. W trakcie trwania Festiwalu na trenie Bytomskiego Centrum Kultury będzie przygotowany pokój ciszy dla dzieci i młodzieży, które szczególnie potrzebują wyciszenia i spokoju.

Festiwal odbędzie się w dniach 14-17 października. Większość wydarzeń jest bezpłatna, na wiele z nich obowiązują zapisy. Szczegółowy plan wydarzeń znajdziecie na stronie Bytomskiego Centrum Kultury.

BECEK mieści się przy Placu Karin Stanek 1 w Bytomiu.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Robotyka, majsterkowanie, programowanie, angielski, malarstwo, a może cyjanotypia? Rodzajów zajęć dodatkowych dla dzieci jest sporo. Warto zerknąć do naszego zestawienia najciekawszych, naszym zdaniem, warsztatów. Znajdziecie tu m.in. opisy zajęć, ceny i niezbędne linki.
 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci na Śląsku - stacjonarne i online