Koniec ŚKUP – co z bezpłatnym podróżowaniem dzieci?

czwartek 28 września 2023
  • Zmianie uległ też sposób kodowania tzw. ulgi metropolitalnej (fot. mat. prasowe Transport GZM)
    Zmianie uległ też sposób kodowania tzw. ulgi metropolitalnej (fot. mat. prasowe Transport GZM)
28 września przestaje działać Śląska Karta Usług Publicznych – ŚKUP. Zastąpi ją nowy system, który ma być wygodniejszy. Zmienia się również sposób kodowania tzw. ulgi metropolitalnej – bezpłatnego podróżowania dla dzieci mieszkających na terenie GZM w wieku 7-16 lat.

System ŚKUP zastąpi nowe rozwiązanie - Transport GZM. Korzystanie z nowego systemu ma być łatwiejsze i mniej czasochłonne. Nie wymaga wizyt w Punktach Obsługi Pasażera, nie będzie procesu zamawiania, ani wyrabiania kart.

Wszystko załatwisz z domu

Nowa aplikacja Transport GZM jest już dostępna w Sklepie Play i Apple Store. Pasażerowie mogą też korzystać z nowego portalu transportgzm.pl. System działa w pełni on-line. Bilety są dostępne dla pasażerów od razu po ich zakupie. Dzięki aplikacji kupimy wszystkie bilety dostępne w taryfie, nie tylko jednorazowe, ale także pakietowe i długookresowe (miesięczne, kwartalne czy półroczne). Żadne bilety ani środki pieniężne z systemu ŚKUP „nie przepadną”. Będzie można z nich korzystać w nowym systemie, który w pełni będzie działać od 1 października.

Bezpłatne podróżowanie dla dzieci

Zmianie uległ też sposób kodowania tzw. ulgi metropolitalnej, która pozwala podróżować bezpłatnie komunikacją miejską wszystkim dzieciom w wieku 7-16 lat mieszkających na obszarze GZM. Teraz zajmie to tylko kilka minut. On-line wystarczy założyć imienne konto dziecka w aplikacji Transport GMZ lub w portalu transportgzm.pl.

Krok po kroku

W zakładce „moje dane” wybieramy „ulgi”, następnie „transport miejski” i ulgę „U-100 uczeń Metropolia”. Wprowadzamy dane, zatwierdzamy zgodę i dziecko może bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM. Co ważne, dziecko powinno mieć legitymacją szkolną, aż do pierwszej kontroli (potwierdzenie ulgi). Jeżeli dziecko nie korzysta z telefonu, można otrzymać Metrokartę (będzie dostępna w kioskach, automatach biletowych i POP). Jeżeli dziecko posiada ważną kartę ŚKUP, ulgę można przenieść do konta w nowym systemie.

W dalszym ciągu będzie można używać kart ŚKUP (należy sprawdzić termin ważności). W nowym systemie będą one pełniły funkcję identyfikatora w trakcie kontroli. Od początku października będą wydawane już tylko nowe karty systemu Transport GZM. Pozostałe informacje na temat wygaszania systemu ŚKUP i podróżowania z Transport GZM znajdziecie na stronie transportgzm.pl.

Kategoria: Wiadomości