Pan Toti podpowie dzieciom „Co to jest czas?"

poniedziałek 18 marca 2024
 • Opowieść podzielona jest na rozdziały i nie znajdziemy w niej zadań i zagadek (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Opowieść podzielona jest na rozdziały i nie znajdziemy w niej zadań i zagadek (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Na końcu książki znajdziemy ciekawostki o czasie (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Na końcu książki znajdziemy ciekawostki o czasie (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • "Kolorozadanka" to mała gazetka uzupełniająca treści z książki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  "Kolorozadanka" to mała gazetka uzupełniająca treści z książki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
To pytanie filozoficzne, a jednocześnie bardzo ścisłe, bo przecież czas jest wielkością fizyczną. Możemy go precyzyjnie mierzyć, lecz odczuwamy go w różny sposób, a praktyczny wymiar czasu, to temat, który próbują opanować wszystkie maluchy. Z pomocą przychodzi im Pan Toti.

„Co to jest czas. Pan Toti i Plątacze czasu” to kolejna cześć serii przygód Pana Totiego, który wielokrotnie pojawiał się już na łamach naszego portalu. Jednak po raz pierwszy wraz z książką do czytania otrzymaliśmy „Kolorozadanka”, o których także zaraz Wam opowiemy.

Czemu chwila czasem się dłuży?

„Pan Toti i Plątacze czasu” to przygoda utrzymana w klimacie poprzednich opowieści o Panu Totim, więc jeśli znacie tego uroczego jegomościa, nie będziecie zaskoczeni. Porównując ją jednak do znanych nam poprzednich tomów, mamy tu kilka zmian. Opowieść podzielona jest na rozdziały i nie znajdziemy w niej zadań i zagadek. Pojawiają się za to strony z radami dla rodziców i dzieci, które dotyczą zagadnień wiązanego z czytanymi wcześniej fragmentami opowieści. Dotyczą one: cierpliwości, punktualności czy uważności, nie brakuje też propozycji wspólnych aktywności. Dodatkowo na końcu znajdziemy ciekawostki o czasie, co sprawia, że Pan Toti jak zwykle edukuje i inspiruje.

Kolorozadanka

„Kolorozadanka. Manualna gimnastyka umysłu” to mała gazetka uzupełniająca treści z książki. Znajdziemy w niej kilka kolorowanek z bohaterami ze świata Pana Totiego oraz zbiór zadań wspierających poznawanie przez małego czytelnika pojęć związanych z czasem. Muszę przyznać, że zadania są dobrane w bardzo ciekawy sposób, są niebanalne i angażujące. Wybieranie swojej ulubionej pory roku, dobieranie słów kojarzących się z cierpliwością i niecierpliwością poznawanie dni tygodnia i miesięcy, to tylko kilka przykładów.

Plątacze czasu dla małych, i trochę większych, czytelników

Choć mój mały czytelnik ma już osiem lat i temat czasu niewiele ma przed nim tajemnic, to z przyjemnością wrócił on do opowieści dobrze znanym Panu Totim. Bardzo lubimy tę serię, bo ma niespieszne tempo, nietuzinkowych bohaterów i zawsze porusza jakiś temat, który prowokuje do rozmów i rozmyślań.

Kategoria: Recenzje książek