Jedno z największych dzieci w Polsce urodziło się w Zabrzu

czwartek 4 kwietnia 2024
  • Dziewczynka to pierwszy w historii Zabrze, tak duży noworodek (fot. archiwum zdjęć FB Szpital Miejski Zabrze)
    Dziewczynka to pierwszy w historii Zabrze, tak duży noworodek (fot. archiwum zdjęć FB Szpital Miejski Zabrze)
Waży dokładnie 6 kg i 80 g, a mierzy 65 cm – Martynka urodziła się 2 kwietnia w Zabrzu. Poród trwał zaledwie 35 min i odbył się siłami natury. Jak twierdzi mama dziewczynki „nie było tak źle”.

We wtorek 2 kwietnia w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu na świat siłami natury przyszła Martynka. Dziewczynka ważyła 6080 g i miała 65 cm wzrostu i otrzymała 9 punktów w skali Apgar. Badania przed porodem pokazywały, że noworodek będzie spory, to jednak ostateczna waga dziecka mocno wszystkich zaskoczyła. To największe dziecko urodzone do tej pory w Zabrzu i jeden z największych noworodków w Polsce.

Rekordowe dziecko i szybki poród

Zaskakuje nie tylko waga dziewczynki, ale również poród, który trwał zaledwie 35 minut. Mama Martynki – pani Brygida, rodziła już po raz czwarty. Jak podkreśla położna obecna przy porodzie „Pani Brygida jest niesamowitą kobietą. To ona w głównej mierze przekonała nas, że da radę urodzić siłami natury. Jest to kolejny dowód, na to jak ważne jest pozytywne nastawienie mamy oraz wiara w swoje możliwości. Wiedzieliśmy od początku, że dziecko nie będzie należało do najmniejszych, ale chyba wszystkich zaskoczyła ostateczna masa urodzeniowa dziecka. Najbardziej niezwykłe jest to, że mimo wydającego się niełatwego porodu, pani Brygida oznajmiła z uśmiechem, że wcale nie było tak źle i że gładko poszło!”.

Martynka, jak i jej mama Brygida, czują się dobrze. W domu na dziewczynkę czeka troje starszych braci.

Kategoria: Wiadomości