„Otwarcie być ze sobą” – świetna gra dla rodzin i przyjaciół

środa 8 maja 2024
  • To gra stworzona przez markę Dottka - znaną z kreatywnych zabawek wspierających rozwój dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    To gra stworzona przez markę Dottka - znaną z kreatywnych zabawek wspierających rozwój dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Gra polega na opowiadaniu o sobie i swoich przemyśleniach (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Gra polega na opowiadaniu o sobie i swoich przemyśleniach (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • „Otwarcie być ze sobą” to gra dla całej rodziny (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    „Otwarcie być ze sobą” to gra dla całej rodziny (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
A gdyby tak w trakcie pikniku zaskoczyć wszystkich zabawą towarzyską, która sprawi, że otworzycie się na innych? Zagrać w grę, która zbliży Was do siebie, wzmocni relacje, a może pozwoli zauważyć, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia? Poznajcie grę „Otwarcie być ze sobą”, która prowokuje do rozmowy o naprawdę ważnych sprawach - o nas.

„Otwarcie być ze sobą” to gra stworzona przez markę Dottka, którą dobrze znamy dzięki ich kreatywnym zabawkom wspierającym rozwój dzieci. Tym razem Dottka postawiła na rozwój emocjonalny tworząc grę, która polega na opowiadaniu o sobie i swoich przemyśleniach, a także na słuchaniu z uwagą opowieści współgraczy. Gra sprawdzi się w wielu grupach wiekowych, w środowisku towarzyskim i terapeutycznym, przystosowana jest także dla osób niewidomych i słabowidzących. My przetestowaliśmy ją w rodzinnym gronie.

Gdy nie ma czasu, by pogadać o życiu

Po pierwszej rozgrywce śmiałam się z moim nastolatkiem, że w codziennej bieganinie nie rozmawia się na „takie tematy”. Jakby to było, gdybyśmy zaczepiali się w trakcie codziennych czynności i pytali: „Synu, czym dla Ciebie jest wyrozumiałość” albo „Mamo, a jakie życiowe decyzje są dla Ciebie najtrudniejsze”. Jednak, gdy zasiadamy wszyscy do stołu, bo umówieni jesteśmy na wspólną grę, a takie pytania padają w kartach, to nikt się nie niecierpliwi i każdy z zainteresowaniem słucha wypowiedzi swoich bliskich, Świetnym rozwiązaniem jest wariant gry „Krąg otwartości”, w którym poza tym, że każdy gracz odpowiada na wylosowane pytania, to współgracze mogą zdobywać punkty za zadawanie pytań, a także nagradzać mówców wybraną przez siebie liczbą punktów. Taki system punktowy szczególnie motywuje młodszych graczy, którzy chętniej zadają pytania i starają się odpowiadać w rozbudowany i przemyślany sposób.

Emocje trudne do nazwania

Emocje to temat omówiony przez szereg książek. Okazuje się jednak, że wykorzystać tę wiedzę w praktyce nie jest łatwo. Mój ośmiolatek wiele wyniósł z drugiej wersji gry. „Mandala emocji”, to wariant, w którym na odpowiedź współgracza reagujemy położeniem na planszy z nadrukowaną mandalą kolorowego żetonu. Możemy tym żetonem okazać współgraczowi wdzięczność, wyrazić nasze zainteresowanie lub zaniepokojenie jego odpowiedzią, a nawet przyznać się, że też tak chcemy i czujemy zazdrość. Reakcji i kolorów jest sporo, a wspólne tworzenie kolorowej mandali ma w sobie coś twórczego i relaksującego.

Wartościowy czas w rodzinnym gronie

Gra przeznaczona jest dla osób od 8. roku życia. Myślę, że to odpowiedni wiek, by móc odpowiedzieć chociaż na część pytań. W grze mogą jednak uczestniczyć dzieci w każdym wieku. Będą świetnymi słuchaczami, a w razie potrzeby można bez trudu upraszczać pytania lub pozwolić dzieciom odpowiadać na karty innych graczy, gdy tylko poczują chęć dodania czegoś od siebie. Pytania podzielone są także na tematy oraz poziomy trudności. Te najtrudniejsze to pytania filozoficzne, o sens życia, wartości, przemijanie. Z kolei najłatwiejsze dotyczą wspomnień z dzieciństwa czy ulubionych rzeczy. Nasza rodzina zachwycona jest grą i na pewno będziemy po nią sięgać w różnych rodzinnych zestawieniach. Talie można modyfikować na wiele sposobów zależnie od tego z kim i w jakich okolicznościach będziemy z niej korzystać.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej, lub rozegrać przykładową próbną rozgrywkę, to zajrzyjcie na stronę gry „Otwarcie być ze sobą”, gdzie znajdziecie m. in. skróconą wersję gry do wydrukowania. To cudowny sposób, by poczuć więź z grupą i dowiedzieć się o sobie nawzajem naprawdę ważnych, często głęboko skrywanych, myśli, marzeń i lęków.