Dottka - odkryj przeplatanki na nowo

środa 26 lipca 2023
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Chyba każdy z nas miał w dzieciństwie okazję przeplatać sznurówki przez kartonowe lub plastikowe ramki pełne okrągłych dziurek. To było takie szycie bez igły, haftowanie dla najmłodszych. Nie bez powodu w Dottce postanowiono wziąć na warsztat właśnie przeplatanki - to zabawa sprzed lat, która niesamowicie wspiera rozwój dziecka.

Przeplatanki znajdziemy niemal w każdym przedszkolu. Dlaczego? W trakcie przeplatania dzieci ćwiczą motorykę i koordynację oko-ręka. Braki w tej dziedzinie widzimy, gdy pojawia się problem z nauką wiązania butów czy estetycznym pisaniem. Rozplanowanie pracy rozwija zarówno logiczne myślenie, jak i kreatywność. Ale czy takie przeplatanie sznurka nie jest zwyczajnie nudne? Nie z Dottką!

Małe dzieło sznureczkowej sztuki

By przyciągnąć uwagę dzieci twórcy Dottki postawili na estetykę. W pudełku znajdziecie tylko kawałek drewnianej płytki z dziurkami i kilka kolorowych sznurków. Tak jest w zestawie „Rakieta”, która zainteresowała mojego pięciolatka najbardziej. Tworząc rakietę, malujemy sznurkami. Początkowo nie jest łatwo i praca wymaga skupienia. Jednak postępy przychodzą błyskawicznie i po chwili dziecko płynnym ruchem przeciąga sznurek przez kolejne oczka. Kolorowe sznurki zaplecione starannie na drewnianym tle wyglądają przepięknie i mogą stanowić świetną dekorację pokoju. Udekorować dottkowymi przeplatankami można też mieszkanie na święta. Ukończona choinka lub aniołek to urocza, minimalistyczna ozdoba pasująca do każdego wnętrza, a na dodatek może ją wykonać dziecko!

Przeplatanki nie tylko dla maluszków

Przeplatanka to idealny pomysł na prezent dla dziewczynki w wieku przedszkolnym. Na pewno zachwyci je tęczowy jednorożec! Ale jak już pisałam, u mnie pięciolatek bawił się świetnie przeplatając wzór z lodami, rakietą czy zimową śnieżynką. Poszłam nawet krok dalej i poprosiłam o pomoc dwunastolatka, który wykonał na potrzeby recenzji wyjątkowy wzór góralskiej parzenicy. To dość skomplikowany projekt dedykowany dzieciom od lat ośmiu, stworzony w czarno-czerwonej kolorystyce na deseczce w odpowiednim kształcie. Pod pewnymi względami ludzie niewiele się od siebie różnią i prace manualne, wymagające skupienia wyciszają każdego. Uwielbiam, gdy udaje mi się wciągnąć mojego nastolatka w tak nieoczywiste działania. Był ze swojej pracy tak samo dumny, jak młodszy brat.

Tradycja i nowoczesność

Z Dottką możecie więc odkryć radość przeplatania na nowo. Wysoka jakość wykonania i ciekawe wzory, to coś, co wysuwa się u nich na pierwszy plan. Muszę też dodać, że przemyślane wykonanie sprawia, że dottkowa tradycyjna przeplatanka wpisuje się w modne i nowoczesne trendy takie jak edukacja z elementami Montessori, minimalizm czy ekologia. My jesteśmy zachwyceni!

Zobacz także

Co dla młodego naukowca, a co dla fana strachów? Przedstawiamy Wam zestawienie - na podstawie cech charakteru, pasji i upodobań dziecka - świetnych książek i intrygujących gier planszowych, bo to właśnie dzięki nim macie szansę naprawdę pobyć ze sobą i miło spędzić czas w święta.

Prezenty pod choinkę – co dla zgrywusa, co dla miłośnika przyrody