Nie możesz zajść ponownie w ciążę? Przyczyn może być wiele
Otyłość, nadciśnienie, tarczyca
Problem z ponownym zajściem w ciążę może dotyczyć kobiet, które przechodziły stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, których efektem jest niedrożność jajowodów, chorujące na endometriozę, czyli występowanie błony śluzowej macicy w miejscach nietypowych (czyli poza jamą macicy). - Niepłodność wtórna może pojawić się również u pań, u których występują zaburzenia hormonalne powodujące brak owulacji i cyklu miesiączkowego u kobiet, które chorują na niedoczynność tarczycy lub też miały usuwane torbiele lub mięśniaki macicy – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Przyczyną może być także uszkodzenie szyjki macicy podczas poprzedniego porodu lub nieprawidłowe zrosty po cesarskim cięciu. - Wystąpieniu niepłodności sprzyjają również: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i wiek, a także niewłaściwa dieta obu lub jednego z partnerów. U kobiet płodność spada już po 30. roku życia, a u mężczyzn jakość nasienia obniża się po 35. roku życia.
Wśród mężczyzn najbardziej narażeni są m.in. informatycy, kierowcy, hutnicy i chemicy. - Wykonywanie tych zawodów powoduje podwyższenie temperatury jąder i tym samym zniszczenie komórek, z których powstają plemniki – tłumaczy dr Mercik.
Uwaga na leki
Kłopoty z ponownym zajściem w ciążę mogą być spowodowane również stosowaniem niektórych leków, wykorzystywanych m.in. w leczeniu schorzeń sutków (antygonadtropiny), depresji (leki psychotropowe), choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy (cymetydyna), zapaleń jelit (sulfasalazyna), czy nadciśnienia. Jeśli jednak podczas stosowania jakichkolwiek leków zauważymy problemy z zajściem w ciążę, należy skonsultować się z lekarzem. – Mężczyźni szczególnie powinni unikać stosowania sterydów anabolicznych, które używane są w celu zwiększenia masy mięśniowej. Mają one bardzo negatywny wpływ na proces powstawania i dojrzewania plemników. Wśród leków podnoszących ryzyko niepłodności wtórnej są też antydepresyjne i przeciwnowotworowe - mów specjalistka.
Zdrowe odżywianie, sport i regularne badania
Aby ustrzec się przed niepłodnością wtórną, przede wszystkim należy obserwować siebie i regularnie wykonywać mammografię i cytologię. Równie ważne jest też zdrowe odżywianie i uprawianie sportu. – Trzeba pamiętać, że niekorzystnie wpływ na płodność ma też stres, palenie papierosów, nadmiernie picie kawy – wymienia specjalista.
*Biuro prasowe Gyncentrum.