Darmowe podręczniki nie tylko dla pierwszoklasistów

piątek 29 sierpnia 2014
  • Wyprawka szkolna to wydatek rzędu 900 zł. Darmowe podręczniki znacznie odciążą budżet wielu rodzin (fot. sxc.hu)
    Wyprawka szkolna to wydatek rzędu 900 zł. Darmowe podręczniki znacznie odciążą budżet wielu rodzin (fot. sxc.hu)
W tym roku pierwszoklasiści w całym kraju otrzymają darmowe elementarze. W przyszłym, na takie odciążenie budżetu będą mogli liczyć również rodzice starszych roczników.

- Rodzic pierwszoklasisty nie zapłaci za elementarz, za materiały dodatkowe w postaci zeszytów ćwiczeń ani za podręcznik do języka obcego – poinformowała Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.  Podręczniki 22 sierpnia trafiły do 96 proc. polskich podstawówek. Na Śląsku skorzysta z nich 1203 szkół. W sumie to ponad 63,6 tys. egzemplarzy.
- To duże odciążenie dla nas - rodziców, bo zakup zeszytów, przyborów szkolnych, stroju na wf, tornistra, obuwia zmiennego to i tak jest wydatek rzędu 500 zł – mówi Anna, mama 6-letniej Zosi z Tychów.
Pierwszoklasiści powinny jednak łagodnie obchodzić się z podręcznikami, bo muszą one posłużyć jeszcze dwóm kolejnym rocznikom. – Takie przekazywanie książek miało już miejsce za naszych czasów i dobrze się to sprawdzało. To zawsze spora oszczędność, w tym roku ok. 300 zł – mówi Ola, mama Leny i Mateusza z Katowic.
Darmowe podręczniki zostały podzielone na cztery części. Pierwszą z nich uczniowie otrzymają już 1 września, a kolejne będą docierały do szkół sukcesywnie. Ostatnia, czwarta część „Naszego elementarza” z której dzieci będą się uczyć w maju i czerwcu jest już dostępna na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl. Można ją obejrzeć i ocenić do czego zachęcają autorzy i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kolejną dobrą wiadomością są plany na przyszłość, jakie niedawno przedstawiła Minister Edukacji Narodowej: - W przyszłym roku z darmowych podręczników skorzystają również klasy drugie, klasy czwarte szkoły podstawowej oraz klasy pierwsze gimnazjum.
 

Kategoria: Wiadomości