Pomóż wiewiórom

poniedziałek 18 kwietnia 2016
 • "Wiewióry" to ciekawa gra rodzinna od wydawnictwa REBEL (fot. Ewelina Zielińska)
  "Wiewióry" to ciekawa gra rodzinna od wydawnictwa REBEL (fot. Ewelina Zielińska)
 • Elementy z grubej tektury są trwałe i starannie wykonane (fot. Ewelina Zielińska)
  Elementy z grubej tektury są trwałe i starannie wykonane (fot. Ewelina Zielińska)
 • Rozgrywka jest krótka, ale bardzo wymagająca (fot. Ewelina Zielińska)
  Rozgrywka jest krótka, ale bardzo wymagająca (fot. Ewelina Zielińska)
 • Żólty liść, ale co było pod spodem? Ciągłe zmiany na planszy nie ułatwiają zapamiętania sekwencji (fot. Ewelina Zielińska)
  Żólty liść, ale co było pod spodem? Ciągłe zmiany na planszy nie ułatwiają zapamiętania sekwencji (fot. Ewelina Zielińska)
Idzie zima, a tytułowe wiewióry nie pamiętają, gdzie ukryły zapasy. Czy masz tak dobrą pamięć by pomóc je odnaleźć? My ostrzegamy, że w „Wiewiórach” zbieranie orzechów wcale nie jest takie proste.

„Wiewióry” to prosta, lecz zaskakująca gra od wydawnictwa REBEL. Dedykowana jest graczom od lat  6 i z powodzeniem sprawdzi się jako gra rodzinna. Proste zasady i szybka rozgrywka pozwolą zagrać zarówno z przyjaciółmi i z dziadkami.

W niewielkim pudełku znajdziemy 25 dużych kafli oraz instrukcję. Kafle wykonane są z grubej tektury, dzięki czemu wytrzymają w dobrym stanie niezliczoną ilość rozgrywek. Na uwagę zasługują również grafiki w kreskówkowym stylu, które są naprawdę śliczne, a przede wszystkim czytelne.

Najważniejsza jest jednak rozgrywka, której cel jest bardzo prosty – zebrać jak najwięcej orzechów. By je zdobyć wystarczy zapamiętać co kryje się pod trzema kolejnymi kaflami. Proste jak zwykłe memo? Niekoniecznie.

Grę rozpoczynamy od ułożenia kwadratu 3x3 z kafelków lasu w losowej kolejności, rozłożeniu wokół nich orzechów i wybrania swojej wiewióry. Nim gra się rozpocznie wybieramy jedną ze stron wiewiórki deklarując czy będziemy odgadywać kolory (niebieski, żółty, czerwony) czy przedmioty (liść, kamień, grzyb). Gdy odgadniemy trzy w danej kolumnie dostajemy orzech na jej końcu. Są jednak dwie okoliczności, które mocno komplikują zapamiętanie tego co kryje się pod spodem trzech jedynie kafli. Kolejni gracze zgadując przekładają kafle na drugą stronę, a gdy ktoś zdobędzie orzech jego przeciwnicy muszą odwrócić żeton wiewióry – jeśli zgadywaliśmy przedmioty od teraz musimy sobie przypomnieć kolory. Przy rozgrywce na czterech graczy zmiany są tak częste, że naprawdę nie trudno się pogubić.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe warianty gry wymienione w instrukcji, które pozwalają na jeszcze więcej zabawy (w tym rozgrywkę z młodszymi dziećmi) oraz przystępną cenę.

Wiewióry to szybka gra wymagająca skupienia, ale dająca też mnóstwo zabawy. W niej wiek gracza wcale nie działa na jego korzyść i to maluchy zwykle popisują się niesamowitą pamięcią wzrokową.