Niezbędne badania przed i w trakcie ciąży

piątek 8 września 2017
  • Wiele badań przed i w trakcie ciąży wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa matki i prawidłowy rozwój dziecka (fot. pixabay)
    Wiele badań przed i w trakcie ciąży wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa matki i prawidłowy rozwój dziecka (fot. pixabay)
Różni lekarze zalecają różne pakiety badań i szczepień. O to, które badania warto wykonać przed zajściem w ciążę oraz w trakcie jej trwania pyta Pani Marta z Katowic. Odpowiedzi udziela dyplomowana położna Danuta Przybyłko.

Pani Marta z Katowic pyta:

W najbliższym czasie będziemy z mężem starali się o dziecko. Z doświadczenia rodziny i koleżanek zauważyłam, że zależnie od lekarza zalecane są kobietom w ciąży różne badania. Chciałabym dowiedzieć się na co warto zaszczepić się przed ciążą, jakie badania krwi warto wykonać przed lub na początku ciąży. Wiem, że wykonanie wszystkich możliwych badań to wysokie koszta i chciałabym wiedzieć, które są naprawdę ważne.

Przed ciążą pójdź do lekarza

Pierwszą podstawową konsultacją powinna być wizyta w gabinecie ginekologicznym. Lekarz w trakcie badania oceni narządy rodne, co ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Warto wtedy zrobić cytologię, wymaz bakteriologiczny z pochwy, usg ginekologiczne. Kolejnym specjalistą, którego powinna odwiedzić przyszła mama jest stomatolog. To ważne, by zęby zostały wyleczone przed zajściem w ciążę. Kobiety leczące się u specjalistów na takie choroby jak: nadciśnienie, problemy z tarczycą, cukrzyca czy choroby nerek powinny skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia postępowania w okresie ciąży.

Pamiętaj o szczepieniach

Przed zajściem w ciąże powinno się sprawdzić ważność szczepień. Szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko różyczce. Jeżeli szczepienie to nie było wykonane wcześniej, trzeba koniecznie zaszczepić się na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Warto także zaszczepić się przeciwko grypie i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Badania w trakcie ciąży

Najważniejsze badania na początku ciąży to grupa krwi, czynnik Rh i badanie na obecność w osoczu krwi przeciwciał anty Rh. Jest to badanie bardzo ważne w profilaktyce konfliktu serologicznego. Ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu TSH - poziom hormonów tarczycy ma duży wpływ na rozwój dziecka. Z krwi warto też określić poziom przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Słusznie zalecane są badania: HIV, HCV, HBS, WR, które umożliwiają rozpoznanie zakażenia i leczenie zapobiegające transmisji wirusa do płodu. Morfologię krwi powinno wykonywać się raz w miesiącu, a badanie moczu kilka razy w trakcie ciąży. Poziom cukru oraz test obciążenia glukozą to kolejne obowiązkowe badania. Między 35 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać GBS - badanie wykrywające paciorkowce. Znając jego wynik lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie zmniejszające ryzyko zakażenia dziecka w trakcie porodu.

Kategoria: Porady ekspertów