Pamiętnik Zuzy-Łobuzy

wtorek 8 maja 2018
  • Dorastające dziewczynki z pewnością doskonale odnajdą się w literackim świecie Zuzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Dorastające dziewczynki z pewnością doskonale odnajdą się w literackim świecie Zuzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Przychodzi czas w życiu każdego czytelnika, gdy pamiętnik staje się jedyną słuszną formą literacką. Zaczytujemy się wtedy w intymnych zapiskach bohaterów, którzy tylko z nami dzielą się swoimi przygodami. Ostatnio przeczytałam sporo książek stylizowanych na dziewczęce pamiętniki, a jedną z nich jest „Pamiętnik Zuzy-Łobuzy”.
Gdybym wygrzebała z kartonów moje stare pamiętniki, na pewno niewiele różniłyby się od zapisków tytułowej Zuzy. Już na okładce widać radosny chaos typowy dla wielu dorastających dziewcząt. Krótkie zdania, mnóstwo emocji i uroczych ozdobników. Seria liczy sobie już osiem części, ale Wam opowiem o Zuzie na podstawie tomu „Wycieczka nad Bałtyk”.
 
Całkiem typowa wycieczka
 
Zuza-Łobuza chodzi do szóstej klasy i jest stereotypową zwykłą dziewczyną. Nie lubi się z paczką modnych i zadzierających nosa dziewczyn, dużo marudzi i równie dużo się śmieje. Ma ekscentryczną przyjaciółkę, najlepszego kumpla i zauroczonego w niej kolegę. Jak sam tytuł wskazuje w „Wycieczce nad Bałtyk” klasa Zuzy wybiera się na kilkudniową szkolną wycieczkę. Miejsce, w którym się zatrzymują jest dość specyficzne - to dom baronostwa Kozigłówka. Wycieczka obfituje w wiele wydarzeń, które są typowymi szkolnymi perypetiami i na pewno spodobają się wielu czytelniczkom. Znajdziemy tu pierwsze zauroczenia, zaczepki ze strony starszych klas, bycie w pokoju z kimś kogo się nie lubi, próbowanie nowych rzeczy czy przekonywanie się, że pozory mylą.
 
Oprawa graficzna pierwsza klasa
 
Najciekawsza w książce jest jej forma wizualna. Bardzo dobrze oddaje ona pamiętnikowy charakter książki. Jest mnóstwo strzałek, emotek, rysunków i komiksowych chmurek. Często obrazki wyjaśniają tekst, minka wyraża dodatkowe emocje, a czasem w zabawny sposób rysunki uzupełniają historię - dokładnie jak w prawdziwym dziewczyńskim pamiętniku, gdzie mnóstwo ozdobników i dodatków potrafi wyrazić więcej niż sam tekst.
 
Cała seria dla dziewczynek
 
Seria „Pamiętnik Zuzy-Łobuzy” to przede wszystkim książki rozrywkowe, dedykowane głównie dziewczynkom w wieku zbliżonym do bohaterki. Jeśli szukacie zabawnej, obyczajowej serii dla dorastającej dziewczynki, to na pewno Zuza jest dobrą kandydatką na książkową przyjaciółkę. Zdecydowanie da się lubić!
 
A w naszym dziale Konkursy możecie wygrać pamiętnik z recenzji. Powodzenia!
Kategoria: Recenzje książek