Witajcie w Bajce Pana Kleksa - już wkrótce otwarcie nietypowego centrum zabaw

poniedziałek 1 kwietnia 2019
  •  Główną misją miejsca będzie nauka poprzez zabawę. (fot. mat. organizatora)
    Główną misją miejsca będzie nauka poprzez zabawę. (fot. mat. organizatora)
  • Niezwykła przestrzeń otworzy się na przełomie 2019/2020 roku (fot. mat. organizatora)
    Niezwykła przestrzeń otworzy się na przełomie 2019/2020 roku (fot. mat. organizatora)
  • Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany (fot. mat. organizatora)
    Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany (fot. mat. organizatora)
Na mapie Katowice pojawi się nowe, niezwykłe miejsce – Bajka Pana Kleksa. To pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy nawiązująca do słynnej trylogii Jana Brzechwy. To nie lada gratka dla fanów profesora Ambrożego – dorosłych, jak i dzieci.

Niezwykła przestrzeń otworzy się na przełomie tego i przyszłego roku w industrialnych budynkach Fabryki Porcelany w Katowicach. Wytwórnia będzie miejscem, gdzie dzieci, rodzice i nauczyciele będą mogli twórczo poeksperymentować i odkrywać świat. Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, znana m.in. z ekspozycji „W Polsce Króla Maciusia” (Muzeum Polin w Warszawie). W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy.

Piegi na twarz, ruszamy w podróż

Przestrzeń Bajki Pana Kleksa obejmuje 960 m2 i jest podzielona na siedem stref tematycznych. Swoją wędrówkę zwiedzający rozpoczną w Bajkowej Strefie Wejścia. To tu będzie można kupić bilet i wybrać jedną ze ścieżek zwiedzania, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Do wnętrza Akademii poprowadzi droga przez „brodę Pana Kleksa” - gąszcz lin i kolorowych sznurków. Na statku „Apolinary Baj” mali i duzi odkrywcy udadzą się w podróż do niezwykłych krain. Tu nauczą się obsługiwać kompas, poznawać kierunki świata, czy też czytać mapę. W Świecie nauk ścisłych będzie można odkryć zasady astronomii, matematyki i fizyki oraz zobaczyć prawdziwy statek kosmiczny. Wystawę zamknie Prawe Oko Pana Kleksa - sala widowiskowa przeznaczona na pokazy audiowizualne, przedstawienia, festiwale i warsztaty. W Tajemnej Strefie Przyrody, rodzice będą mogli odpocząć w kawiarni podczas gdy ich dzieci będą odkrywać świat piegowatego nauczyciela.

Nauka poprzez zabawę

Akademia profesora pokazywała, że szkoła nie musi być nudna. W Bajce również główną misją będzie nauka poprzez zabawę. - Idea projektu sięga daleko poza samą przestrzeń czy wystrój wnętrz i zakłada także promowanie wartości, które uosabiał Pan Kleks – otwartości, tolerancji, chęci odkrywania świata, podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód, jakie stają na życiowej drodze. Wierzę, że Pan Kleks ma szansę zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o jego przygodach i w dalszej perspektywie odkryć pasjonujący świat książek, aktywizować rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla bezproduktywnego siedzenia w świetlicach szkolnych – opowiada Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa.

Sensoryczne odkrycia i bajkowy świat

Na wystawie stałej Bajki Pana Kleksa będzie można zobaczyć mnóstwo eksponatów. Pozwolą one na sensoryczne odkrycia i interakcje z pozostałymi uczestnikami zwiedzania. Przywołany zostanie bajkowy świat powieści Brzechwy, rozbudzający w dzieciach chęć do nauki i czytania książek. W tym miejscu poczują się dobrze zarówno osoby, które znają głównego bohatera, jak i ci, którzy dopiero wkraczają w jego magiczny świat.

Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany, w której od lat 20. XX wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś w zrewitalizowanych budynkach mieści się park technologiczny.

Kategoria: Zwiedzanie