Przedłużona rekrutacja do przedszkoli

wtorek 17 marca 2020
  • Rekrutacja do przedszkoli w wielu śląskich miastach rozpoczęła się w marcu (fot. mat. pixabay)
    Rekrutacja do przedszkoli w wielu śląskich miastach rozpoczęła się w marcu (fot. mat. pixabay)
Zamknięte placówki oświatowe z powodu koronawirusa to również utrudnienie dla rodziców zapisujących swoje pociechy do przedszkola. Rekrutacja elektroniczna odbywa się bez problemu, ale co z wnioskami, które trzeba dostarczyć osobiście?

Rekrutacja do przedszkoli w wielu śląskich miastach rozpoczęła się w marcu. O terminach, zasadach pisaliśmy tutaj. Pomimo tego, że rekrutacja jest elektroniczna (wniosek wypełniamy przez internet) to dokumenty rodzic dostarcza osobiście. W sytuacji, kiedy szkoły, przedszkola są zamknięte może być to utrudnione.

Rekrutacja a koronawirus

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej - Zawieszenie zajęć w szkołach nie powinno wpłynąć na przebieg postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego. To organ prowadzący przedszkole i szkołę może zadecydować o ewentualnych rozwiązaniach w tym zakresie. Ma tu pełną dowolność – czytamy na portalu edziecko.pl.

Przesunięte terminy

W obecnej sytuacji w wielu przedszkolach i sekretariatach szkół wnioski pisemne będą przyjmowane dopiero od 26 marca. W Gliwicach termin składania dokumentów przedłużono do 8 kwietnia, w Bytomiu do 15 kwietnia. Z kolei w Sosnowcu uległy zmianie terminy związane z potwierdzeniem woli zapisu dziecka do przedszkola – od 20 do 24 kwietnia.

Bezpieczna skrzynka

W Katowicach rodzice mogą skorzystać z trzech propozycji. Mogą wysłać dokumenty (podpisany wniosek rekrutacyjny wraz ze stosownymi załącznikami) pocztą. Tu decyduje data stempla pocztowego. Mogą zrobić skan, zdjęcie podpisanych dokumentów i wysłać na maila do wybranego przedszkola lub skorzystać z „bezpiecznej skrzynki” podawczej o ile taka znajdzie się w wybranej placówce. Wnioski będą przyjmowane do 3 kwietnia.

Terminy bez zmian

W Bielsku-Białej wnioski przyjmowane są zgodnie z harmonogramem. Jak czytamy na stronie Miejskiego Zarządu Oświatowego - W związku z zagrożeniem epidemicznym w placówkach oświatowych przestrzegane są zaostrzone reguły sanitarne: dezynfekcja rąk,  ograniczony kontakt z pracownikami, zachowanie odpowiedniego - 1.5 metrowego dystansu między obecnymi w budynku. Wnioski i dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów można również nadać pocztą. W takiej sytuacji należy powiadomić przedszkole/szkołę pierwszego wyboru (najlepiej mailem).

Wszystkie informacje o zmianach terminów możecie na bieżąco śledzić na stronach miasta (stronach naboru).

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Nie wiesz w co się bawić z dzieckiem? Zobacz nasze propozycje (fot. pixabay)

Z powodu pandemii koronawirusa zamknięto szkoły, przedszkola, żłobki, a także teatry, kina, muzea. Jak spędzić ten czas z dzieckiem? Zobaczcie nasze propozycje kreatywnych zabaw w domu.

W co się bawić - pomysły na wolny czas z dzieckiem